Kryšpín

Od kolika let se nazve senior přestárlým?

ČT „Případy 1. oddělení“ – dne 22. t. m. tam padla několikrát uvedená hláška. Je vhodné použít pro některé mladé, že je přemládlý?

Nejlepší odpověď
annas

Pojmenování přestárlý je nevhodné. Člověk může být starý, někdy i nemohoucí, ale od kdy je přestárlý? Senior je v kategorii starý, ale některý je starší, jiný je mladší atd.

Někdo zemře v určitém věku,. někdo dřív, jiný později, proto je přestárlý?

Je to výraz urážející, člověk se dožil třeba vysokého věku, tedy už je „zbytečný“? Přesáhl podle mnohých „pomyslnou“ výši, tudíž je přestárlý?

Když řeknete, že je přestárlý sýr, je kvalitní, ale přestárlý člověk není? Je pravda, že je někdy nemocný, bezmocný, ale nestane se to i mladšímu jedinci?

Slyšel jste slovo „přemladý“?: Někdo je příliš mladý, třeba pro nějaký „vážný“ romantický či sexuální vztah .

Další odpovědi
marci1

Neexistuje žádná hranice, kdy se stává člověk přestárlým. Používat tento výraz je netaktní, nedůstojné pro člověka. Níže moje odpověď na podobnou otázku:

„Jídlo může být přesolené, káva přeslazená, ale říci o člověku, že je přestárlý, znamená, že je "nežádoucí“, „nepotřebný“. Že je něco přestárlého, bychom mohli říci o stromu, sadař ví, že takovýto strom je nutné pokácet. Pokud tento výraz použijeme v případě člověka, je to známkou toho, že nám chybí takt a cit. 🙂"
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdy-je-clovek-prestarly-a-co-udelat-aby-se-prestarlym-nestal

mosoj

No jo přemládlý nejsi, ale teče ti mlíko po bradě. Nechceš zde říct jak se stane že přemládneš? Blbost, že !!!!!!!

zjentek

Výrazem přestárlý bych si troufl oslovovat v některých případech (nemoc a tak) MINIMÁLNĚ od 125 let, průměrně však okolo 144 let!

Bobek 2

Přídavné jméno „přestárlý“ vyjadřuje současně dvě věci: jednak, že je člověk (na něco) příliš starý a jednak že k tomu došlo procesem stárnutí, tj. jde o stav, který napřed nebyl, a pak vznikl. Pokud je někdo příliš mladý, tak není přemládlý, protože neomládl. Ale pokud by nějaká celebrita přepískla svoji omlazovací kúru, jistě by se i o ní dalo říci, že je „přemládlá“. Podobně vznikají i jiná slova, třeba například „přepracovaný“ atd. (ve slově „přejetý“ má předpona „pře-“ trochu jiný význam – neznamená, že člověk už je jetý až příliš, ale že něco přejelo přes něj).

V 17 letech už může být člověk přestárlý na to, aby chodil jako žák do mateřské nebo základní školy. Se spojením „přestárlý žák“ se můžeme občas setkat – neoznačuje většinou šedivého či sešlého člověka, ale někoho, kdo je o pár let starší než jeho spolužáci, anebo kdo se chová jako „žák“, i když už do školy nechodí. Podobně „přestárlé dítě“.

Starobní důchod dostává ten, koho důchodový systém považuje za přestárlého na práci, ale to nemusí znamenat, že je přestárlý na to, aby se věnoval vnoučatům nebo si užíval života. Samozřejmě je hrubě nezdvořilé někomu připomínat nebo zdůrazňovat, že nějakých schopností či dobrých vlastností již nenávratně pozbyl.

Mc Merkurion

… nepoužívá se výraz přemládlý, ale že má zastydlou pubertu …