postcd

Od koho dostanu peníze když zkrachuje banka, přes kterou investuji do státních dluhopisů ČR?

(otevřený dluhopisový fond (Sporobond) od České spořitelny, Erste Group)
získám peníze nějak nepřímo od státu, nebo přes Fond pojištění vkladů (FPV) a neb jsou ztraceny?

Odpovědi
Drap

Přes FPV

gecco

Nevím, zda jsem pochopil otázku…
Pokud se ptáš, kdo ti vyplatí státní dluhopisy, do nichž jsi ty investoval, pak – STÁT (je úplně jedno, prostřednictvím jakého ´makléře´ – banky, pošty…
Pokud se ptáš, kdo ti vyplatí peníze, když krachne banka, skrze jejího makléře jsi investoval do nějakého ´fondu´ – pak – JINÝ makléř, obchodující s tímto ´fondem´, je to jedno.
Pokud se ptáš, kdo ti vyplatí peníze, které jsi investoval do nějakého ´fondu´ (tedy ne přímo do státních dluhopisů), pak – NIKDO, investice do fondů nejsou ze zákona pojištěny.

Pepa25

Otázka je zmatená. Předpokládám ale, že jste prostřednictvím České spořitelny investoval do fondu Sporobond a ptáte se na krach ČS, přes kterou jste podílové listy fondu nakoupil.

Varianta zkrachuje banka: v podstatě se nic nestane*, majetek je v účetně oddělených fondech. Pokud by došlo ke krachu v okamžiku, kdy jste poslal peníze, ale ještě vám nepřipsali podílové listy (nebo těsně po prodeji, kdy ještě nedostanete peníze), tak by se na to vztahovala garance Garančního fondu obchodníků s cennými papíry.

  • nepřímo by se stalo dost, ale to je jiný příběh

P.S. české státní dluhopisy tvoří asi jen 1/2 majetku fondu, zbytek tvoří dluhopisy jiných zemí nebo firemní dluhopisy …