Lásenka

Od kdy se v Česku slaví svátek Sv. Valentýna? Jeho původ?

Nejlepší odpověď
anonym

našla jsem jeho původ ale od kdy se slaví u nás tam není
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Den_svat%­C3%A9ho_Valen­t%C3%BDna

Další odpovědi
vrtula

Svatý Valentin (? – 269? Terni Itálie) byl snad katolický kněz, který roku 269 zemřel mučednickou smrtí. Není známo kdy a jak byl blahoslaven. Jeho svátek se slaví 14. února. Kolem existence a života tohoto světce panují velké nejasnosti, jednotlivé legendy o jeho životě se značně liší. Podle některých tvrzení byl sv. Valentin, který zemřel mučednickou smrtí 14. února, jednou ze dvou osob žijících ve druhé polovině 3. století za vlády císaře Claudia II., a to buď kněz v Římě nebo biskup v Interamně (dnešní Terni).[1]

Sv. Valentin měl být původem urozený Říman. Podle jedné z legendárních verzí byl roku 203 zvolen biskupem v Terni. Po několika letech jej pozval Kraton do Říma. Valentin následně uzdravil zázračně jeho syna. Proto se Kraton spolu se svou domácností, svými 3 žáky, urozenými to Athéňany, a synem městského prefekta nechal od Valentina pokřtít. Senátoři začali za to Valentina nenávidět a na prefektův rozkaz byl uvržen do žaláře. Z něho pak byl jedné noci vyveden a sťat. Jeho bývalí 3 žáci, Prokulus, Efebus a Apolonius, přinesli jeho tělo do Terni a pochovali je tu v kostele.[2] Přesný rok smrti sv. Valentina není znám, uvádějí se tři možnosti: 269, 270 a 273.[1]

Terryle

Odkdy se to drží u nás, to netuším. Ale našla jsem dneska zajímavej článeček o historii – s křesťanstvím to prý nemá moc do činění… http://www.no­vinky.cz/valen­tyn/192048-sv-valentyn-pry-s-krestanstvim-nesouvisi.html

rynek878

Blíží se 14. únor – svátek všech zamilovaných. V České republice se svatý Valentýn slaví od roku 1990 a podle statistik ho uznává asi polovina zadaných párů, asi 30 % mladých, nezadaných nad 15 let věku, ale je také asi 30 % lidí, kteří ho nemají s kým slavit. Mnozí svátek Valentýna odmítají z důvodu, že se jedná o svátek americký. Podle historiků však tento svátek vznikl v Evropě a do Ameriky se dostal až prostřednictvím přistěhovalců z Evropy v minulém století. I u nás se do roku 1948 Valentýn slavil, i když trochu v jiné podobě než dnes.

Legendy, fakta i názory na postavu samotného Valentina se různí.

Podklady legend o svatých Valentýnech se sice zakládají na osudech skutečných mučedníků v Římském impériu, ale není zcela jisté, kdo z nich je ten “pravý” mučedník lásky. Dvě osoby téhož jména žily v době vlády Claudia II. v roce 270 našeho letopočtu. Věhlasu a později blahořečení se těmto oběma Valentinům dostalo tím, že v době perzekucí poskytovali útulek křesťanům, za což byli oba v Římě popraveni.

http://druido­va.mysteria.cz/KEL­TSKY_ROK/Valen­tin.htm

Zdroj: http://www.chy­trazena.cz/spo­lecnost/svatky/sva­ty-valentyn-slavit-ci-neslavit-13052.html?strana=6

Renikled

Na valentýna má spousta lidí spousty názorů. Někdo ho slaví a někdo ne. Měl jsem třeba předchozí partnerku, která o tom nechtěla ani slyšet. S nynější ženou ho slavíme od prvního roku co jsme spolu. Mohu říct, že se na něj vždy těším, protože si vždy uděláme pěkný den. Každý rok si také dáváme dárky. Tento rok mám pro ni připravený dárek, koupil jsem chytré hodinky od armodd .cz , které využije každý den a hlavně také při jejím velmi aktivním sportovním životě.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.