Kryšpín

Od kdy se evidují klíšťata v Československu?

Dle pamětníků před 60–70 lety údajně nebyl problém kdekoliv si do trávy sednout a bez obav, že chytnu klíště

Nejlepší odpověď
Kepler

Evidují? To jako, že by měla občanku? Jejich výskyt se monitoruje už hodně let a nebyl problém chytnout klíště ani před 60, ani před 1000 lety. Jejich zvýšený výskyt vždy souvisí s počasím a klimatem, stejně jako v případě kůrovce. Prostě sucho a teplo jim nahrává. Já jsem klíště chytil jen jednou, a to už je tomu asi 20 let. Když si sedneš do mokré trávy, nechytneš klíště, ale vlka.

Další odpovědi
annas

Otázka je nepřesně formulovaná.

Jen pro zajímavost.

"Klíšťata a jejich infekce však provází lidstvo již odpradávna. Svědčí o tom i svérázné historické záznamy.

Již na papyrovém svitku ze 16. století př. n. l. můžeme najít zmínky o nemoci, která byla pravděpodobně způsobena kousnutím klíštěte. A zhruba o století později se objevuje mezi egyptskými kresbami zvířat něco, co odborníci považují za „tři klíšťata zakousnutá do ucha hyeny“.

Řecký filozof Aristoteles věnuje klíšťatům pozornost ve svém díle Historia Animalium. Mylně se sice domnívá, že klíšťata vznikají přímo z trávy, avšak pravdu má jistě v tom, že „klíšťata jsou nechutná parazitická zvířata“. Přestože naši předkové mohli mít jen stěží správnou představu o podstatě infekčních onemocnění a o způsobech jejich přenosu, klíšťata a jejich kousnutí byla již odpradávna považována za škodlivá. V některých dílech z římských dob můžeme objevit i recepty proti nemocem z kousnutí klíšťat, není však příliš pravděpodobné, že by s nimi tehdejší lékaři měli jakékoli větší úspěch"

https://www.klis­tova-encefalitida.cz/no­vinky/o-klistata-se-zajimal-uz-aristoteles-213

--
"Proč je klíšťat stále víc?

Odborníci se vesměs domnívají, že za vyšším počtem infikovaných klíšťat jsou odpovědné změny klimatu, tedy mírnější zimy a delší období vysokých letních teplot. Kvůli teplejšímu podnebí se také v poslední době klíšťata vyskytují ve stále vyšších nadmořských výškách a hranice jejich rozšíření se posunula více na sever." atd.

https://www.klis­tova-encefalitida.cz/no­vinky/klistata-letos-nakazila-rekordni-pocet-lidi-141

Když jsem byla dítě, už tehdy jsem klíšťata registrovala. Ale dověděla jsem se, že „padají“ ze stromů v lese,. kam jsem často s rodiči i kamarády chodívala na houby, na borůvky, na maliny, jahody atd.

V místě, kde jsme si jako děti hrály, pobíhal černý pes, vidím ho před sebou. Nebyl tulák, ale majitel se o něho moc nestaral, pes byl stále hladový, tak jsem ho přikrmovaly,, hrály jsme si s ním. Ale postupně se mu po těle objevily bílé „kuličky či oválky“, které postupně odpadly. Pejsek opravdu vypadal odpudivě. Víc si už nevzpomínám.

Tehdy jsem se rovněž dověděla, že pejsek byl plný klíšťat, která mu opravdu sála krev ve velkém. Od té doby jsem něco podobného neviděla.

Klíšťata existovala, ale ne v tak velkém, množství. Až v dospělosti jsem se dověděla, že jsem se mohla „nakazit“ od klíštěte , ale bez nějakých vnějších příznaků.

Na fotografii je vidět, jak nasáté klíště na pejskovi vypadalo. Neměl jen jedno …

https://www.id­nes.cz/hobby/maz­licci/prave-je-idealni-cas-na-ockovani-p

mosoj

Sednout? Všechny meze, křoví a já nevím co ještě, jsme jako děti prolezli. Klíště jsme nikdo nechytil, ani jsme si na něco takového nevzpomněli. Půl dne v lese na borůvkách nebo na houbách a nic! Pamatuji si , že klíště si přinesla jedna ženská z práce na poli a byla z toho událost dnes vhodná pro Blesk.
Prostě bylo jich určitě méně.

jáára

Keplere, klíšťata jsou náchylné na vyschnutí. Takže sucho jim nesvětští.
Žijí ve vyšší trávě, ale jsou tak do 30ti cm výšky trávy.