kajicek94

Od kdy běží lhůta na vyřízení reklamace?

Zdravím,
mám v reklamaci jeden výrobek, jako spotřebitel (nákup bez IČa).
Dne 09. 04. 2021 jsem prodejci e-mailem (v jeho pracovní době) zaslal oznámení o uplatnění reklamace a zároveň téhož dne zaslal balík, ve kterém byl reklamovaný výrobek.
Dne 12. 04. 2021 prodávající tento reklamovaný výrobek převzal od doručovatele a na to odpověděl na e-mail z 09. 04. 2021, že reklamaci zamítá, protože se nejedná o materiálovou anebo výrobní závadu s tím, že mi za poplatek pošle výrobek do autorizovaného servisu. (Mimochodem, výrobek byl reklamován po 6 měsících od zakoupení.)
Obratem jsem mu odpověděl, že s jeho postupem nesouhlasím, protože mi po prodeji výrobku sdělil (mám to e-mailem), že zasílá na posouzení autorizovanému servisu a o žádném poplatku mne neinformoval.
Prodejce tedy výrobek zaslal do servisu na jeho náklady.
Dnes je 08. 05. 2021 a přemýšlím nad termínem „uplatnění reklamace“. Na stránkách ČOI je uvedeno, že „Lhůta běží od okamžiku uplatnění reklamace. Následující den potom, co jste reklamaci uplatnili, je prvním dnem 30denní lhůty“ a dále, že „Pokud reklamaci zasíláte poštou, pak k uplatnění reklamace dojde, jakmile prodávajícímu váš dopis dorazí a bude mít možnost se s jeho obsahem seznámit. Není důležité, jestli to opravdu udělá. Stačí tedy, že zásilka došla do jeho poštovní schránky. Od této chvíle je možné počítat lhůtu pro uplatnění reklamace. Při uplatnění reklamace e-mailem je vhodné si zajistit potvrzení jeho doručení či přečtení.“, zdroj https://www.co­i.cz/faq/1-jaka-je-lhuta-k-vyrizeni-reklamace-a-od-kdy-se-pocita/
Jde o to, že prodejce již 09. 04. 2021 byl přesně informován o obsahu/rozsahu reklamace (v příloze mu byl zaslán průvodní dopis) a výrobek převzal dne 12. 04. 2021, kde byl totožný průvodní dopis.
Zajímá mne tedy, od kdy běží lhůta na vyřízení reklamace? Od momentu, kdy mu přišel e-mail s obsahem reklamace, na který dne 12. 04. 2021 reagoval (resp. se tím potvrdilo, že jej obdržel – nepsal nový e-mail) anebo „až“ od 12. 04. 2021, kdy mu byl výrobek fyzicky doručen?
Na stránkách ČOI, ani dTestu jsem bohužel nedohledal tuto situaci, kdy prodejce informujete o rozsahu reklamace předem a do pár dnů obdrží reklamovaný výrobek fyzicky, tak jak se to má počítat.

Děkuji za odpovědi,
kajicek94

Odpovědi
jáára

Tyhle věci řeším přímo s výrobcem nebo jeho zastoupením.
Ani jsem tu otázku nečetl celou.

xiperio

Začíná běžet ode dne kdy si výrobek převzal.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.