bauerlukin

Od kdy Arabové nosí burku?

Dobrý den četl jsem že v začátcích islámu(v době Mohammeda) se burka nebo nikáb nenosily. Tak jsem to pochopil. Od kdy se to nosí?

Nejlepší odpověď
annas

Víte, co je burka?

"burka1, – plstěný kozácký plášť

burka2, -arabština – maska muslimských žen z oblasti Perského zálivu, vyrobená z kůže nebo tuhé tkaniny, která pokrývá celý obličej kromě oč

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=burka

Našla jsem obecně:

„Ještě před rokem 1970 bylo zahalování žen v islámu považováno za archaické a zahalovalo se jen velmi malé procento žen.“

https://demokra­tikon.cz/2018/08/­zahalovani-muslimek-ma-mnohem-hlubsi-duvody/

"Neexistuje jediný důvod, proč by ženy měly nosit burku,. Tato praxe musí být
chápána v konkrétním sociálním kontextu. Žena ji může nosit, aby vyjádřila svou zbožnost, své názory na sexuální skromnost, odmítnutí západních představ o sexualitě, její touhu po zvýšené mobilitě nebo soukromí v sociálním prostředí, ve kterém dominují muži, nebo její členství v politickém hnutí. Ale často byly přinuceny.¨.

V současné době existují země, které zakázaly burky., včetně Rakouska , Dánska , Francie , Belgie , Tádžikistán , Lotyšsko , Bulharsko ,, Kamerun , Chad se republika Kongo , Gabon , v Nizozemsku , Čína ,a Sri Lanka "

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Burqa

Další odpovědi
Ametyst

Na historii si nepotrpím, neb se jí nedá věřit, ale na vlastní oči jsem viděla: v severní Africe v 90.letech chodily ženy a dívky v pestrých evropských šatech. V posledních letech se z nich už staly „černé kuželky“. Islám nejspíš prožívá svůj středověk pod vedením mužů.

dubraro

Četl jste to správně. S nástupem islámu nedošlo k rychlému rozšiřování zahalování. Tento zvyk pravděpodobně postupně muslimové převzali z oblasti středomoří, kde bylo zahalování běžné – bohaté ženy se zahalovaly, aby se oddělily od otrokyň a kněžek lásky. Zahalené nechodily ani manželky proroka Mohameda. Tyto ženy začaly zahalené chodit až na konci svého života. Závoje nebyly pro Mohameda velkou prioritou.

Pro podrobné seznámení doporučuji diplomovou práci Markéty Husinecké Arabské odívání, viz odkaz. K jejímu vedoucímu práce, prof. Kropáčkovi, jsem chodil na přednášky o islámu, je to náš nejvýznamnější odborník.

Zdroj: https://is.cu­ni.cz/webapps/zzp/dow­nload/150014110