Rokio

Od jakého věku je placeno u člověka sociální pojištění?

Je to od doby, kdy začne pracovat, od doby, kdy se začne učit na střední škole, nebo od narození, či od jiné doby?

Nejlepší odpověď
ivzez

Sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance a OSVČ.

OSVČ si sociální pojištění (důchodové pojištění + příspěvek
na zaměstnanost) hradí sama.

Za zaměstnance odvádí sociální pojištění zaměstnavatel. Zaměstnanec hradí
6,5 %, zaměstnavatel 25 %. Zaměstnanec odvádí důchodové pojištění,
v části od zaměstnavatele je zahrnuto důchodové a nemocenské pojištění

  • příspěvek na zaměstnanost.

Důchodové pojištění je jasné.

Z nemocenského pojištění se vyplácí nemocenské a ošetřovné v případě
nemoci zaměstnance (člena domácnosti), peněžitá pomoc v mateřství,
vyrovnávací příspěvek v těhotenství (pokud musí být nastávající maminka převedena na méně placenou práci).
Nově se z něj bude od příštího roku hradit „otcovská“.

Příspěvek na zaměstnanost slouží k podpoře zaměstnanosti.
Vyplácí se z něj podpora v nezaměstnanosti, hradí rekvalifikace,
poskytují podpory zaměstnavatelům a­pod.

Poznámka:
U žádného člověka „není placeno“ sociální pojištění.

Další odpovědi
Drap

Ano, od doby kdy začne pracovat, nebo spíše přesněji jak ukončí přípravu na povolání. Do sociálního pojištění hrazeného státem je člověk zahrnut od narození.