Kelt

Od jakého slova je odvozeno slovo psanec a jak to souvisí s pojmem psát?

Když někdo píše, umí psát, je písař, je to v pořádku.
Když někdo je psanec, ten moc v oblibě není. Od čeho vzniklo slovo psanec?

Nejlepší odpověď
annas

1." Psanec ‘člověk vyhoštěný ze společnosti, postavený mimo zákon’.
Podle lat. prōscrīptus, vlastně ‘veřejně psaný’
(jména hledaných zločinců byla veřejně vypsaná)."

2. ‘zoufalec, psanec = desoerát.
Z lat. dēspērātus, což je původně příč. trp. od dēspērāre ‘zoufat, nemít naději’ z dē- ( :de-) a spērāre ‘doufat’ od spēs ‘naděje’".

J. Rejzek: Etymologický slovník

Další odpovědi
gecco

Je to od vypsaný, vyhlášený – ve veřejném vyhlášení…
Takoví lidé byli hledání pomocí na veřejnosti vyvěšovaných oznámeních…
😉
Původně od „proscriptus“ (latina).