Ryboun

Od kterého roku jsou u nás počítače?

Chci se zeptat: od kterého roku u nás byly v ČR počítače?

Nejlepší odpověď
cochee

Pokud vynecháme to ČR, kterážto vznikla r. 1993, jak správně uvádí Casey Ryback, tak počítače jsou u nás od r. 1958 uvedením do provozu počítače SAPO. Byl to reléový sálový počítač – digitální, i když tehdy se ten termín ještě nepoužíval. Nutno ale říci, že analogové počítače se vyráběly a používaly ještě dříve, cca od začátku 50. let.

Zdroj: http://www.his­toriepocitacu­.cz/

Další odpovědi
Lamalam

Od 1. ledna 1993.

JájsemRaibek

Od nedávného roku a dále určitě ne dřve jak od roku 1993.

dudu

První počítač jsem viděl pracovat a osahal si v roce 1965 při exkurzi v podniku UP Bučovice. Jednalo se o děrnoštítkový stroj značky Aritma.

annas

Pokud jde o historii počítačů u nás, tedy i v bývalém Československu, objevily se mnohem dřív.

http://www.his­toriepocitacu­.cz /…

"První generace
První počítačová generace zahrnuje počítače s elektronkovými obvody. Tyto počítače byly vyráběny od poloviny 40. let až do konce 50. let a měly registry s elektronkovými klopnými obvody. Jejími typickými představiteli byly ENIAC, EDVAC, SSEC nebo sovětský URAL 1. V Československu patřil k této generaci např. EPOS 1.

Druhá generace
Druhou počítačovou generaci tvořily počítače s tranzistorovými obvody. Tyto stroje vznikaly od druhé poloviny 50. let až do poloviny 60. let a byly vybaveny registry s tranzistorovými klopnými obvody a feritovými pamětmi. U nás EPOS 2, který se vyráběl pod označením ZPA 601.

Třetí generace
Počítače třetí generace vznikaly od první poloviny 60. let do konce 70. let. U nás JSEP-R1

Třiapůltá generace
Jako přechod mezi třetí a čtvrtou počítačové generací se vyskytuje v některých publikacích termín tzv. třiapůltá .
Představitelem třiapůlté generace byla řada počítačů IBM 370, dále pak druhá řada počítačů JSEP-R2, zastoupená např. EC 1025/1026 nebo minipočítač SM 52/11 druhé vývojové etapy SMEP.

Čtvrtá generace
očítače čtvrté generace se objevují již od konce 70. let a vývoj této generace není ukončen ani v současnosti, neboť se prakticky nevyrábějí jiné počítače, které by tomuto označení nepodléhaly. K typickým představitelům počáteční fáze této generace náležely v Československu např. počítače EC 1027 nebo SM 52/12 a ve světě IBM 308X.

Pátá generace
átá počítačová generace však zatím existuje pouze v teoretických modelech nebo počátečních stádiích výzkumu."

Když byl zavedený internet 13. 2. 1992, nemohly začít fungovat později. Historie internetu u nás začíná u nás v r. 1990.
https://www.fi­.muni.cz/

13. 2. 1992. Velká sláva: dorazil k nám internet. Platí, že by se mělo k internetu přistupovat se selským rozumem?

http://www.od­povedi.cz/

cochee

Annas, poznámečku k tomu konci: když byl zavedený internet, počítače už tu samozřejmě byly – ale nebyla tu Česká republika 😉 viz původní otázku, resp. její doplnění, od tazatele.

JájsemRaibek

*dříve

Kepler

Ano, americký elektronkový EIAC – 1946.