dust8

Od jakého do jakého časového období se dá představit slovo „pradávno“?

Nejlepší odpověď
annas

pra-dávno.

Předpona pra- objěňuje význam základu, zde dávno. ve významu „prvotní, původní, prvopočáteční, základní“ n.ebo „(velmi) dávný, nejstarší“

Dávno – před dlouhým časem, v dávných časech, v minulosti.

https://bara.uj­c.cas.cz/psjc/se­arch.php?hledej=Hle­dej&heslo=pra-&where=hesla&zo­braz_ps=ps&zo­braz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Kdy to bylo, se nedá přesně říct, kdy se něco stalo pradávno, kdysi v minulosti, . třeba za krále Klacka. .

Kdy se Barunka dívala do tváře své babičky

„Dávno, , již tomu dávno, kdy jsem se dívala do tváře …“ Od doby,. kdy B. Němcová napsala Babičku, lplynulo hodně vody. .. dnes bych řekla, že to bylo pradávno, ale je to mladší pradávno" od doby, než vznikl např. výraz pračeský.

Předpona pra- v archivu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/poradite-mi-prosim-co-znamena-vyznam-predpony-pra

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-pred-nektera-slova-dava-prach

Další odpovědi
Edison

To je jako „za onoho času“. 😁

Ametyst

Ćas je tak relativní…Malému dítěti se zdá, že se jeho babička musela narodit pradávno. Když o pár let povyroste, už to vidí jinak, a zjistí, že se oba narodili ve stejném století.:-)

led

Tento čas „pradávno“ nemožno presne časovo definovať. Za pradávnych čias vznikla Zem, za pradávnych čias vyhynuli mamuty, za pradávnych čias, tých historických, keď už jestvovalo písmo, vznikly prvé nástenné nápisy, za pradávnych čias, pred časom dlhším než celú jednu generáciu, sa ľudia zišli na námestiach a zazvonili kľúčami.
Pre mnohých hlavne mladých, bola aj naša doba mladosti pradávno v minulosti.
Pradávno pre človeka je dlhšie obdobie než pradávno pre muchu.