kuřátko

Od jaké výše příjmu musím být už plátce DPH?A platí ještě,že první rok nemusím platit dan z příjmu?

Od jaké výše příjmu musím být už plátce DPH?A platí ještě,že první rok nemusím platit dan z příjmu? Počítá se to za první zdanovací období nebo za 12 měsíců od začátku podnikání?

Nejlepší odpověď
anonym

Jak uvedl Drap, při dosáhnutí obratu 1 milion Kč během 12 měsíců, pokud daňový subjekt není osobou osvobozenou od daňové povinnosti, je ze zákona povinen se přihlásit jako plátce DPH.
Daň z příjmů je povinen platit daňový poplatník, který dosáhl zdanitelného příjmu.
Pravděpodobně jste spíše myslela, zda budete muset v prvním roce podnikání platit zálohy daně z příjmů. Tohle Vám určitě nehrozí a teprve v následujícím roce uvidíte, jak vysoká daň Vám vyjde.
Ten rok se Vám může plést i s informací, že daňový poplatník, který zahajuje podnikatelskou činnost, může do nákladů zahrnout výdaje, které souvisí s podnikáním a byly vynaloženy k účelu zahájení podnikání maximálně 12 měsíců před zahájením podnikatelské činnosti.
Nezapomeňte se přihlásit jako OSVČ na OSZ a ZP.

Další odpovědi
Drap

Plátcem daně z přidané hodnoty je každý subjekt se sídlem, provozovnou či místem podnikání registrovaný jako plátce DPH. V Česku se plátcem musí povinně stát subjekt, jehož obrat přesáhl za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců částku 1 000 000 Kč. Přihlášku k registraci musí podat do 15 dnů po skončení termínu, v němž subjekt překročil stanovený limit a plátcem se stává prvního dne třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém překročil stanovený obrat. Pokud to neudělá, je mu finanční úřad ze zákona povinný udělit pokutu 10 % ze všech příjmů za období, v němž měl být plátcem daně a nebyl
Plátcem DPH se můžes sát i dobrovolně, pokud se k placení DPH přihlásíš. To si každý musí spočítat sám, co je pro něho výhodnější.
Mimo snad nějakých speciálních prográmu, investic a podobně, kde bylo předem dohodnuto prominutí daně, tak pokud vím, nikdy neplatilo, že by za první rok podnikání se nemusela platit daň z příjmu.