Klára K.

Od jaké hranice už se jedná o slovní napadení?

Kdy jsou urážky nějaké osoby jenom hrubost, a kdy už se dají považovat za slovní napadení?
Protože je jasné, že svého kamaráda nenahlásím za to, že mi nějak řekne, v podstatě jakkoliv, při nejhorším se s ním přestanu stýkat, ale od kdy by už bylo dobré ho nějak nahlásit nebo tak.. ? Nebo se jako slovní napadení počítá jenom, když je to cizí člověk a začne mě urážet bezdůvodně?
A je nějaký rozdíl mezi slovným napadením a slovní šikanou (kromě toho, že šikana se opakuje)?

Nejlepší odpověď
klumprt

„Slovní napadení“ a „Slovní šikana“ jsou termíny, které se v přestupkovém ani trestním právu nenachází.

Na slovní napadání pasuje nejlépe přestupek proti občanskému soužití podle § 49 odst. 1 písm a) zákona č.200/1990 Sb. o přestupcích:

(1) Přestupku se dopustí ten, kdo

  1. jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vydá v posměch,

Případně písm. c):

  1. úmyslně naruší občanské soužití vyhrožováním újmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obviněním z přestupku, schválnostmi nebo jiným hrubým jednáním.

Co si pod tím představit, nelze jednoznačně říci. Je zřejmé, že nějaké sprosťárny vyřčené mezi čtyřma očima se prakticky nedají postihovat. Pokud by se jednalo o nějaké divoké scény na veřejnosti, tak to jako přestupek bude možné hlásit a nechat potrestat.

Aby se to slovní napadání mohlo dostat do sféry trestního zákoníku, muselo by to mít různé specifické okolnosti a mohlo by pak jít o různé trestné činy.
Např. § 198 Týrání svěřené osoby, § 199 Týrání osoby žijící ve společném obydlí (mám na mysli psychické týrání), § 354 Nebezpečné pronásledování, § 355 Hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, § 378 Urážka mezi vojáky…
Ovšem pokud ti občas nadává kamarád, kterého máš možnost kdykoliv ignorovat nebo se s ním nestýkat, tak určitě o trestný čin nepůjde.

Další odpovědi
Löwe

Záleží na vás a vaší tolerancí. Myslím si, že každý normální člověk dokáže vulgární nadávky ignorovat a vyhnout se tak zbytečnným nepříjemnostem. Jako šikanu bych pak označil opakované vydírání, ponižování, vyhrožování aj.

Šidlo

bohužiaľ, musíte dokázať, že vám bola spôsobená škoda…

šikana je naozaj opakovaná, organizovaná a väčšinou dielo skupiny útočníkov