Avatar uživatele
huxa

Od jaké hranice mohou lidé cítit odorizovaný zemní plyn?

Zdravím, cítil jsem zemní plyn, zavolal jsem tedy technika, naměřil 0,005% uvnitř bedny s plynoměrem, ovšem na internetu se uvádí, že zemní plyn lze cítit až při koncentraci 1%, jak tomu je? Jedná se o stejný zápach, jako při puštění sporáku bez zapálení, ovšem méně silný, můžu být na indikátor velmi citlivý, nebo je to něčím jiným?

Předem děkuji za odpovědi.
________________
Doplnění: Kepler-omlouvám se – https://bydle­ni.idnes.cz/po­zor-na-plynove-spotrebice-dgd-/kuchyne.aspx?c=2003M23­0U05A
„Také výbušným médiem se zemní plyn stává pouze v určité koncentraci, a to 5 až 15 procent. Proto se odorizuje, přidávají se do něj zapáchající látky. A ty jsou cítit už při jednoprocentní koncentraci.“
Jinde jsem koncentraci plynu, která by už měla jít cítit, právěže nenašel.
Plynař zkontroloval naprosto vše velmi důkladně a nedošel k ničemu závažnému.

Upravil/a: huxa

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Gestas před 2220 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lamalam

Čichový práh každého člověka je velmi individuální. Někdo cítí i stopové množství, někdo to ucítí až při mnohem vyšší koncentraci.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Kdyby byl cítit až od 1%, bylo by to dost pozdě (nevím, kde jsi tu informaci vzal, zase chybí odkaz). Spodní mez výbušnosti metanu se vzduchem je něco přes 4 %, mezitím se můžou místně vytvořit koncentrace daleko vyšší. Jak citlivý má někdo čuchometr je dost individuální, ale kllidně věřím, že i u takové uváděné nízké koncentrace se dá zjistit. V krabici s plynoměrem to je třeba OK, ale co jiná místa? Měřil plynař všude podél přívodu plynu i okolí sporáku samotného?

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dochy

Teď jsem také podrobnější info nenašel. Ale jsem si téměř jist, že síla odorizace musí být nastavena tak, že koncentrace plynu 1% cítit být musí, každým kdo má alespoň trochu čichu. Když je to cítit dřív, nikomu to nevadí (alespoň z pohledu bezpečnosti, něco jiného je osobní pocit pokud to musíte čichat v baráku) a přirozená citlivost čichu je opravdu hodně individuální. A bacha, může to být i něčím jiným: podobný smrad může jít třeba z kanalizace, skládky apod…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
independent

Těch příměsí tam není furt stejně, ani by to nešlo uhlídat, občas tam nemusí být nic, když jim zrovna dojde než to zase doplní, jako chlor ve vodovodu

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Dochy

independent: myslím že si netroufnou nechat si ten smrad dojít. Leda že by zrovna nesehnali nikoho kdo by se k tomu smradu dobrovolně přiblížil aby vyměnil lahev (alespoň kdysi na exkurzi jsem viděl jednu odorizační stanici u zásobníku… měli tam lahev podobnou nebo stejnou jako je 10kg propan-butan – mění prý cca po 2 týdnech)

před 2219 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek