mosoj

Od jaké hodnoty jsou papírové peníze bankovky, nebo se na to již nehraje?

Dotazu rozumí ten, co pamatuje státovky a bankovky. A dobu kdy byly bankovky ještě kryté zlatem. Ano bývaly kryté zlatem !!!! a bylo to na nich dokonce napsáno.

Nejlepší odpověď
Dochy

Státovky byly staženy z oběhu v r. 1972 (ČNB)
Oprava:
Státovky byly staženy z oběhu v r. 1972 (wiki)
„vydávání státovek po zrušení zákona č.41/1953 Sb. v roce 1992 už není možné“ (ČNB)

Další odpovědi
Emefej

Moc nerozumím dotazu. Podle zákona č.6/1993 Sb. se u nás jako platidla používají mince a bankovky.

Státovka je papírové kreditní platidlo emitované státem; původně cenný papír na určitou peněžní částku, vydávaný státem, neúročitelný, znějící na majitele a který byl u pokladen státu přijímán na zaplacení státních pohledávek, např. daní. Vydávání státovek po zrušení zákona č.41/1953 Sb. v roce 1992 už není možné.

Zdroj: https://www.cnb­.cz/cs/faq/vys­vetleni_pojmu_ban­kovka_statovka­.html

Michael Ř.

Od 100Kč do 5000Kč

Klaproth

Státovky nepamatuji. Ty se vydávaly jako platidla s nuceným kurzem při nedostatku drahých kovů. U nás to bylo naposledy za protektorátu. Všechna naše poválečná papírová platidla jsou bankovky.