annas

Od čeho je odvozený a jaký má význam název obce Staré Hamry a kdo byl hamerník?

Na Starých Hamrech na hřbitově při zdi
bez křížů, bez kvítí krčí se hroby…

Poznali jste,který básník je autorem známé básně,z níž jsou uvedené verše? Kde se obec nachází?

Nejlepší odpověď
vagra

Petr Bezruč okolí Starých Hamer v Beskydech dobře znal.Umístil tam i děj své básně Maryčka Magdonova z básnické sbírky Slezské písně.
Hamerník je řemeslník vyrábějící ze surového železa svářkatou ocel vytloukáním na hamrech obvykle s kolem na spodní vodu, které pohání kladivo dopadající na kovadlinu.
/ z něm.- hammer-kladivo/

Zdroj: http://brtpic­hlavec.sweb.cz/ves/re­mesla/remesla2­.htm

Další odpovědi
hanulka11

První zmínky o obci se datují okolo roku 1640, kdy zde byly založeny první železárny – hamry ke zkujňování železa. Poté, co se v nedalekých obcích začaly budovat nové hutě, počalo se zdejším osadám říkat hamry staré, čili Staré Hamry. Odtud získala obec svůj název

Zdroj: http://www.stare-hamry.cz/tema/te­ma.phtml?id=13­57

michael69

Jak píše vagra.Hamry se říkalo v podstatě „vodním mlýnům“,které nemlely obilí na mouku,ale jejich složení (mechanismus mlýna) byl uzpůsobený na zpracování železa.Podobné mlýny se používaly k pohonu ledas čeho.Uvědomte si prosím,že neexistovala elektřina jako dnes.Takže byly např. pily na vodní pohon,přádelny,tkal­covny,kovárny,stou­py atd.