Avatar uživatele
Zlatý

Ocitli jste se někdy "na holičkách"? Jak vzniklo slovo holičky?

Stalo se vám, že někdo nesplnil daný slib, že vás v nouzi nepodpořil či nepomohl vám? Dá se to vůbec nějak řešit?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Význam rčení „nechat někoho na holičkách“ (t. j. nesplnit někomu daný slib, nechat někoho v nepříjemné situaci, v bryndě; opustit někoho), „zůstat na holičkách“, „octnout se na holičkách“ (t. j. zůstat, octnout se v nepěkné situaci vzniklé tím, že nebyl splněn daný slib), „být na holičkách“ nebo „sedět na holičkách“ je každému známý. Méně známo však je, co vlastně slovo holičky znamená — pokud se náhodou nezeptáme zahradníka či zahrádkáře pěstujícího stromy, neboť mnozí z nich toto slovo znají. V lidovém jazyce jsou holičky zelené, nedozrálé plody, především třešňové a višňové, které se objeví hned po opadnutí květu, zůstávají často zakrnělé na stromech a pak zpravidla opadávají.

opět jsem nazahlédnul předešlou odpověď,prosím nereagujte.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/arc hiv.php?art=4550

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Snad jen dodám jiný pohled,na toto slovní spojení -
Pochybnosti mohou vzniknout u toho, kdo by šel pro poučení do slovníků současné češtiny, ať už do akademického Příručního slovníku nebo do posledního vydání slovníku Vášova-Trávníčkova (z r. 1952).
V nich je totiž sice uvedeno heslo holička s významem ‚nedozrálé ovoce po odkvetení‘ (určeno je jako nářeční), ale celá frazeologie se slovem holičky je uvedena pod pomnožným jménem ženského rodu holičky ve významu ‚zadnice‘.
A autor se ptá-"Co je tedy správné?"
Já bych spíš věřil na ten"holý zadek."

Zdroj: vybráno,zkráceno z-http://nase-rec.ujc.cas.cz/a rchiv.php?art=4550


Avatar uživatele
Bronzový

Řešení na tohle neexistuje. Jedině snad tomu předcházet tím, že se nebudeme příliž spoléhat na sliby ostatních...


Avatar uživatele
Zlatý

Význam rčení „nechat někoho na holičkách“ (t. j. nesplnit někomu daný slib, nechat někoho v nepříjemné situaci, v bryndě; opustit někoho), „zůstat na holičkách“, „octnout se na holičkách“ (t. j. zůstat, octnout se v nepěkné situaci vzniklé tím, že nebyl splněn daný slib), „být na holičkách“ nebo „sedět na holičkách“ je každému známý. Méně známo však je, co vlastně slovo holičky znamená — pokud se náhodou nezeptáme zahradníka či zahrádkáře pěstujícího stromy, neboť mnozí z nich toto slovo znají. V lidovém jazyce jsou holičky zelené, nedozrálé plody, především třešňové a višňové, které se objeví hned po opadnutí květu, zůstávají často zakrnělé na stromech a pak zpravidla opadávají
Doplňuji:
Doplním jen, že z vlastní zkušenosti spoléhám především v první řadě sama na sebe, protože spolehat na pomoc druhých se mnohdy nevyplácí.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/arc hiv.php?art=4550


Avatar uživatele

V Příručním slovníku jazyka českého je slovo "HOLIČKY" vysvětleno takto: "
HOLIČKY , - ček, f. pomn. ZADNICE ( nahá ). Máma plácla ho ( hocha ) jednou dvakrát přes holičky. Baar ( Jindřich Šimon Baar )
Dále: býti, seděti, zůstati na holičkách - býti v koncích, ve velkých nesnázích; nechati koho na holičkách - opustiti někoho v nouzi. Byl na holičkách. Krejčovinu zapomněl, jiného nic neuměl. Jir. ( Alois Jirásek ) Brzy přišel o to, co měl, a seděl na holičkách. Prav.( František Pravda ) Muž rád pil, bála se ( jeho žena ), aby nepropil statek a ona nezůstala na holičkách. Klost. ( Karel Kostermann ) To by vás těšilo, kdybych zůstala na holičkách? - nevdala se. ( Jan N. Štěpánek ) Zdálo se jí, že se měla vdávat a že jí chlap nechal na holičkách. _ opustil, zradil. Tyl ( J.K.Tyl ) Historie nás nechává pravidlem na holičkách ve chvílích nejzajímavějších. Pek. ( Josef Pekař )"

Zdroj:
Příruční slovník jazyka českého. díl I. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Rodina a vztahy

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1126
Zlatý marci1 873
Zlatý quentos 652
Zlatý iceT 625
Zlatý hanulka11 536
Zlatý annas 502
Zlatý panenka 488
Zlatý ivzez 464
Zlatý led 446
Zlatý zjentek 421

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.