Rafaelo111

ochlazovač x odvlhčovač

Jaký je v nich rozdíl?
Dokáže ochlazovač jen zvlhčovat nebo dokáže i odvlhčovat?
Vím jen že odvlhčovač jen odvlhčuje ale dokáže i trochu ochlazovat protože obsahuje chladivo.

Odpovědi
Filip84

Odvhlčovač (vysoušeč) vzduchu funguje na tomto principu:

ventilátor vhání (vlhký) vzduch do tělesa vysoušeče, první mu v cestě stojí výparník (evaporator), který vzduch ochladí. Ochlazením vzduchu vznikne kondens (princip tvorby rosy), který stéká dolů, kde je záchytná nádoba na vodu. Za výparníkem je kondensátor, který provádí kondensaci (vznikají větší kapky vody, které stékají dolů, do záchytné nádoby.

Princip fungování vysoušeče vzduchu je znázorněn na obrázku tady:

http://www.em­kol.cz/eshop/pr­oduct/odvlhco­vac-vysousec-vzduchu-desa-dhp-65/

Ochlazovač vzduchu se naplní vodou, nebo ledem, má lamely, přes které ventilátor žene vzduch, a vzduch tím prouděním, plus stykem s chladnější vodou, nebo ledem, ochladí.

Princip je popsán zde:

https://www.ga­vri.cz/clanky-o-mobilnich-klimatizacich/ochla­zovac-vzduchu-neni-mobilni-klimatizace/

Vysoušeč vzduch – logicky – ochladí, protože vzduch se ochladí již samostatným vynuceným prouděním, a pak jak výparník, tak kondensátor, jsou chladnější, než je vzduch, většinou. Není to však primární funkcí vysoušeče vzduchu, tedy to ochlazení vzduchu bude objektivně zanedbatelné (subjektivně to může každý vnímat jinak).

Ochlazovač vzduchu vzduch nevysuší, protože v něm není nic, co by sorpovalo, nebo jinak zachycovalo, vzdušnou vlhkost. Ochlazovač vzduchu, není-li to jeho sekundární funkce, nezvlhčuje, pouze ochlazuje vzduch.

Dochy

„Ochlazovač“ – pokud se nemýlím, jde o ventilátor s funkcí rozprašovače – kapičky vody se odpařují ve vzduchu a tm jeje účinně ochlazují. Bacha – mohou vzniknout nepříjemné problémy s vlhkostí.

Odvlhčovač – nasává vzduch, prudce jej zchladí (jako klimatizace), ze zchlazeného vzduchu se pochytá zkondenzovaná voda, suchý studený vzduch se žene dále a ochlazuje teplý konec vestavěného tepelného čerpadla. Ve výsledku odvlhčovač (elektrický) vzduch vysouší a ohřívá (poměrně výrazně ohřívá)

Dochy

Filip – ten odvlhčovač jsi šíleně pomotal.

„ventilátor vhání (vlhký) vzduch do tělesa vysoušeče, první mu v cestě stojí výparník (evaporator), který vzduch ochladí. Ochlazením vzduchu vznikne kondens (princip tvorby rosy), který stéká dolů, kde je záchytná nádoba na vodu. “

  • OK, ale když už píšeš česky, nepoužil bych „kondens“

„Za výparníkem je kondensátor, který provádí kondensaci (vznikají větší kapky vody, které stékají dolů, do záchytné nádoby.“

  • blbost. Když už označuješ části podle vestavěného tepelného čerpadla, tak ano, na výparníku (chladná část tepelného čerpadla) se přicházející vzduch ochlazuje a sbírá se z něj vysrážená voda. Uvnitř se vypařuje chladivo – proto „výparník“. Dále je kondenzátor (teplý konec tepelného čerpadla) – kde opět kondenzuje stlačené chladivo a předává teplo tomu samému vzduchu, který byl u výparníku ochlazen. Tady se z toho vzduchu určit žádná voda už nesráží.

„Vysoušeč vzduch – logicky – ochladí, protože vzduch se ochladí již samostatným vynuceným prouděním, a pak jak výparník, tak kondensátor, jsou chladnější, než je vzduch, většinou.“

  • opět nesmysl. vzduch se prouděním neochladí. Jakýmkoli přidáním enrgie -vč. přidání pohybové energie – se jen dál ohřeje. Proudící vzduch dokáže lépe ochladit tělo jen kvůli tomu, že proudící vzduch odfoukne vrstvičku vzduchu ohřátého tělem a na jeho místo nafouká čerstvější vzduch. V sauně by Ti větrák pro ochlazení nepomohl. Co se těch částí tepelného čerpadla týče, tak kondenzátor je výrazně teplejší než okolní vzduch. Teplo které se ze vzduchu odebere je zkrátka třeba někam zas předat a to se děje právě na tom kondenzátoru (u lednice typicky mřížka na zadní stěně, která se během chodu kompresoru výrazně zahřeje). Také z principu zákona zachování energie – pokud do odvlhčovače rveš elektriku (klidně 2kW) a teplo nikam ven neodvádíš (pokud odvádíš, už by to byla klimatizace) pak to teplo nutně musíš předávat do okolí (do toho skrz něj proudícího vzduchu)

„Ochlazovač vzduchu, není-li to jeho sekundární funkce, nezvlhčuje, pouze ochlazuje vzduch.“ – i v tom tebou vloženém odkazu se jasně píše „Ochlazovače vzduchu – Zvlhčují vzduch“ – to by neplatilo jen v případě, že jsou to některé ty tyy, které krmíš ledem. A ten led bys musel nahradit dříve, než roztaje a vzniklá voda se ohřeje nad rosný bod v „ochlazovaném“ prostředí. Viz poznámka ve Tvém odkazu „Vodu je třeba pravidelně doplňovat“ – kam se asi tak ztrácí?