badisko

ocean (vlny)

Dobry vecer …dnes jsem sedel u oceanu a zase me napadla ta stara znama otazka..!! proc je kazda sedma vlna ktera narazi na breh nejvetsi?…no ze to bude mit co do cineni z mesicem ne taky napadlo ale proc?..kazda 7..
Doplňuji:
nee nesleduji jen doste casto chodim k oceanu…mam ho od domu cca 15 min…;-)

Nejlepší odpověď
Pájo

Velice dobrá otázka!

Také sleduješ Ultimate Survival – Přežití v divočině , Bear Grylls (na Discovery chanel)?
Doplňuji:
Základem všeho budou nejspíše slapové jevy = vliv Měsíce; http://planety­.astro.cz/zeme/1961-slapove-jevy , možná i vliv Slunce. A pak další vlivy jako rotace Země (možná i vliv jejího magnetického pole). A nepouštěl bych se ani nápadu se zesilováním amplitudy vln v oceánu díky přílivu a odlivu (a jsme zase u slapových jevů). Svoji roli bude hrát určitou měrou i tvar dna a tření o něj. Snad i různá hustota vody díky rozdílným koncentracím rozpuštěných minerálních látek (rozdílná salinita vody v různých hloubkách)… možná mořské proudy vznikající díky rotaci Země i slapovým jevům, rozdílné teplotě vody, odparu…
Opravdu ale nevím.

Další odpovědi
manon

On to někdo přepočítal? :) Už není nejsilnější vlnou devátá? :)

http://www.ven­dee.cz/docs/R_H_Ben­son-Pan_sveta.pdf
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Dev%C3%A1­t%C3%A1_vlna
Vln osm potopí pouze,
vln osm přeskočí.
Vln osm vesele bije
do prsou, do očí.
Vln osm nemá té moci,
vln osm laškuje jen.
Vln osm nemůže zmoci,
devátá vezme tě v plen! (Viktor Dyk)

BANAN93

já myslím že na tom daném pobřeží to jen vychází tak že při každé sedmé vlně se zvedne víc o tu vracející se vodu ????

badisko

vubec nechapu manon …?…co tim teda chtela rici netusim ..a neni to 9 ale 7 ..basnicke strevo je mi platny jako mrtvymu zachrana vesta…;-)

manon

badisko:
To se tak občas stává, že mne nechápou, nic si z toho nedělej :)

Důkazy, že ne sedmá, ale devátá vlna bývá označována za největší:
Z druhého odkazu:
„Jak pry v pohybovani se moře každa devata vlna je
obzvlaště mohutna, tak se ma za to, že i v opakujicich se
hnutich duševnich (jako vira a nevěra, aristokracie a demokracie)
každa devata vlna je zvlašť mohutna. Angličane radi
naražeji na tuto „devatou vlnu”. Pozn. překl.“

Z prvního odkazu:
„Devátá vlna je metaforické označení pro vyvrcholení negativní gradace, které vychází z námořní legendy, že devátá (nebo devátá z devátých) vlna je vždy největší, nejsilnější, nejhorší. V původním významu po deváté vlně přijdou menší vlny, které opět gradují k další deváté vlně, zatímco v přenesených významech je devátá vlna často chápána jako poslední, ať už ve smyslu všezničující (pak již nezáleží, co přijde po ní), anebo ve smyslu zatěžkávací zkoušky, kdo ji přežije, má vyhráno (po deváté vlně nastane uklidnění).“

Dyk psal o deváté vlně, Ajvazovskij maloval Devátou vlnu, tak se ptám, kde se vzala najednou ta sedmá? Zda někdo původní „propočty“ změnil.

manon

Odkazy jsem samozřejmě zaměnila :) – to to pasní, kdy text, na který odpovídám nevidím …

zzzzz

U oceánu jsem byla jen jednou, byla to nádhera. No to bydlení ti závidím, a kde že to seš???

badisko

Severni Irsko presneji (buncrana )..

hanulka11

badisko to ti závidím těch 15 minut , ach jo já se nedočkám.....