dalamaneek

Obsahují dnešní limonády s označením Tonic ještě chinin?

Všiml jsem si, že už se na etiketách neuvádí varování, že nápoj obsahuje chinin a že není vhodný pro děti, těhotné nebo kojící ženy. Dřív to tam bylo, ale to byl asi Tonic s chininem a ne s chininovou příchutí…

Odpovědi
marci1

Původní tonik, podávaný jako lék, obsahoval pouze oxidem uhličitým sycenou vodu a velké množství chininu. Dnešní toniky však obsahují z lékařského hlediska jen zanedbatelné množství chininu, který je přítomen už jen pro samotné dochucení. Nápoj je tedy méně hořký a navíc je obvykle slazen – většinou obilným sirupem nebo cukrem. Někteří výrobci taktéž vyrábějí dietní tonik obsahující náhradní sladidla. V USA je podíl chininu v nápoji kontrolován úřadem FDA (Food and Drug Administration) a je limitován na hodnotu 83 ppm (zde mg na litr), což odpovídá 0,25 % – 0,50 % koncentrace užívané v původním lékařském toniku. 🙂
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tonik