wendyX

Obsahuje i vaše kalkulačka Windows dále popsanou triviální chybu?

Ověříte si jednoduše zadáním příkladu:

√16 – 4 = ?
(slovy: odmocnina z 16 minus 4 = )

Správně má vyjít samozřejmě ‚0‘ (nula). V mnoha případech však kalkulačka ‚vyhodí‘ podivný výsledek –4,60173655932­5006786000070237498e-38 !

Bohužel- i u mne- mám Win 7 HP ☹

Tato chyba se zde údajně táhne od r. 2010 a byla prý obsažena i ve zcela prvních edicích W10– až později ji MS opravil…

A jak to dopadlo u vás?

Nejlepší odpověď
annas

Běžně neodmocňuji, ale vyzkoušela jsem podle vašeho návodu, vyšlo mně

  • 4,60173 atd.

Mám Win 8.1.

Další odpovědi
Alesh

Tak chyba to je, problém je, že počítač používá dvojkovou soustavu a prostě tu a tam lze v nějakém SW vygenerovat podobnou věc. Tedy číslo, které je jen velmi blízké správnému výsledku. To co ti vyšlo je jen matematická interpretace čísla: –0,00000000000­000000000000000000000000­004601736559325006786000­070237498, což je skoro 0.

Zdroj: http://vtm.e15­.cz/proc-pocitacum-delaji-problemy-desetinna-cisla

Mc Merkurion

… W10 a vyšla nula …

Kepler

Ano, mám taky win7, a rovněž mi vyšel nesmysl, ale v řádu e-20…

mosoj

W10 bez problémů. Chcete říct, že vám kalkulačka vyhazuje na druhou odmocninu 16 něco jiného než 4? –4 snad umí!!

Arne1

Je mi líte, ale v mých W10 to je stále nezaokrouhlené

cochee

Já teda neodpovídám přímo na otázku, ale jen jako porovnání s „jiným světem.“ Výsledek je 0, jde o kalkulačku mate-calc v. 1.20.1 z OS Linux, distribuce PCLinuxOS.

mzm

Počítání s nějakou menší přesností se mi nezdá jako chyba. A už vůbec ne triviální.
Nebo se někomu zdá 4e-38 příliš vzdálené od nuly? Pokud by mi kalkulačka v raketě házela takové chyby, tak bych se nebál do ní sednout i kdybych měl trefovat Pluto…

wendyX

@>cochee:
Dík i za tvoje porovnání (z Linuxu)- já mezitím vyzkoušel totéž ještě v několika jiných kalkulačkách- a všude výsledek ‚nula‘- kromě této výše popsané (Win) 🙂

wendyX

Dík za reakce- jak vidím- nejsem ‚v tom sám‘ 🙂

@> Kepler: ano- tvůj výsledek (-4,561669785727164e-20) vyjde tehdy, je-li kalkulačka v režimu ‚základní‘. Když ale přepneš do režimu ‚vědecká‘- vyjde výsledek

  • 4,60173655932­5006786000070237498e-38 !

@> mosoj: ano- odmocninu z 16 umí správně, ale jakmile pokračuji odečtem –4, nastane uvedené ‚harakiri‘- jak jsem popsal výše. Vy máte W10, kde je tento bug již opraven…

mosoj

Nic si z toho nedělej. Já jsem zase v režimu „základní“ neměl rovnítko.

Jinak je to jenom o tom zaokrouhlování. V režimu vědecká to bude asi daleko.

Když jsem začínal s tabulkovými programy, tak na př. Quadro v DOS počítalo na 14 desetiných míst a zobrazovalo tak,jak jsem si nastavil.

Edison

Mno.. by ses divil. Kolega si dšlal jednoduchou analýzu kurzových trhů a pořád mu nevycházelo celých 100%… A pořád to nemohl najít… Není problém zobrazení. To je v pořádku. Ale jde o výpočty. On je totiž rozdíl v součtech čísel když se to zrovna láme. Tehdy vznikaj zbytky a seš v čudu jak baťa s cvičkama. Dokonce znám případy, kdy takhle blbě nastavenym excelem počítali daně… Průšvih jak barák.

Edison

Tak on mrquoshit má ještě jednu vlastnost: V excelu je standardně nastaveno, že má výsledek v buňce zaokrouhlit podle zobrazení. To samo o sobě problém není. Problém ale nastane, pokud s tím číslem začnete počítat. Pak probíhají výpočty se zaokrouhlenými čísly a ty zbytky se uměj nasčítat a pak vyhodit nesprávný výsledek patrný nikoli na nějakém 10−10, ale klidně v řádu jednotek. Což je harakiri, zejména, když pak začnete nastavovat rozlišení mezí a podobně. V nastavení výpočtů pak je „Přesnost podle zobrazení“. Celý problém tkví v tom, že do nějaké verze excela je tato položka implicitně zaškrtnuta a málo kdo z běžných uživatelů o tom ví, natož aby věděli, kde to najít a co to znamená.