izie999

Obsah šestiuhelníku

máme vypočítat obsah šestiuhelníku vepsaného do kružnice o průměru 40cm.Jaký je vzorec?Děkuji

Nejlepší odpověď
quentos

Základem je namalovat si k tomu obrázek, pak Vám to bude jasnější. Z něho vyplyne, že znáte-li průměr kružnice, znáte vlastně dvojnásobek délky strany jednoho ze šesti trojúhelníků, z nichž se šestiúhelník skládá. Obsah šestiúhelníku se pak spočítá jako šestinásobek obsahu tohoto trojúhelníku. Obsah jednoho trojúhelníku spočteme tak, že vynásobíme délkju jedné jeho strany (a) délkou výšky na tuto stranu (v s indexem a.) Takže jediné, co nyní zbývá, je spočítat délku oné výšky.

Další odpovědi
mosoj

Tak jak je úloha zadána, jedná se o šestiúhelník složený ze šesti rovnostranných trojúhelníků !!!
Obsah rovnostranného trojúhelníka se vypočte : P= (AxA / 4)x druhá odmocnina ze tří.
A = strana trojúhelníku = r = 40/2

To co vyjde vynásobíš šesti ( šest trojúhelníků)

Ještě jednou výpočet obsahu rovnostranného trojúhelníka slovy. Tady to nejde psát do zlomků !!

(a (na druhou)/4) x druhá odmocnina ze 3 =
obsah rovnostranného trojúhelníka.
a je polovina průměru = r

Není třeba počítat žádnou výšku.

Pokud by jste to počítal přes výšku tak vzorec je : základna x výška / 2 !!!!

Musel by jste ale vypočítat výšku. Výše uvedené je snazší. Počítá se přímo obsah ze zadaných dat.