petr7712

Obsah a objem trojbokého jehlanu

Ahoj, potřeboval bych pomoc ohledně této úlohy, opravdu nevím, jak to vyřešit. Př: určete objem a povrch pravidelného trojbokého jehlanu, znáte-li délku a podstavné hrany a a délku b boční strany

Nejlepší odpověď
Kepler

Snad nějaká nápověda bude zde: https://maths­.cz/clanky/59-uvod-do-stereometrie

Další odpovědi
orwell

Podstavu tvoří rovnostranný trojúhelník o stranách délky a. Obsah podstavy je Pz.
Každou stěnu jehlanu tvoří rovnoramenný trojúhelník o základně délky a a ramenech o délce b. Její obsah je Ps. Plášť jehlanu tvoří tři tyto trojúhelníky.
Povrch jehlanu je pak dán Pj = Pz + 3Ps

Objem jehlanu Vj = (1/3)Pzvj, kde vj = výška jehlanu

Výpočet povrchu:
S využitím Pyth. věty vypočteš výšku trojúh. podstavy a následně její obsah:
vp = a*(sqrt3)/2
Pz = (1/4)(sqrt3)(­a2)
Obdobně vypočítáš výšku trojúhelníkové stěny vs a pomocí ní její obsah:
vs = (1/2)sqrt(4b2 – a2)
Ps = (a/4)sqrt(4b2 – a2)

Vypočítat povrch jehlanu je pak už snadné.

Pro výpočet objemu potřebuješ znát výšku jehlanu vj. K tomu využiješ znalosti, že kolmý průmět hlavního vrcholu jehlanu na podstavu je zároveň průsečíkem os úhlů rovnostr. trojúhelníku tvořícího podstavu, nebo os stran, což jsou zároveň také těžnice i výšky tohoto trojúhelníku. Jejich průsečík (těžiště podstavy) dělí délku každé z nich v poměru 2 : 1.
Znáš-li výšku podstavy, vezmeš z ní 2/3, dále boční stranu b a s výškou jehlanu vj tvoří tyto tři úsečky opět pravoúhlý trojúhelník. Pomocí Pyth. věty vypočítáš zmíněnou výšku jehlanu:
vj = sqrt(b2 – (3/9)*a2)
A máš všechno, co potřebuješ pro výpočet objemu Vj. Můžeš se podívat např. sem:
https://www.hac­kmath.net/cz/slov­ni-ulohy/jehlan příklad č. 29 (po rozkliknutí je tam i numerický výpočet). Upozorňuji ale, že tam mají patrně chybně vypočtený objem, který má být správně Vj ≈ 1907,6 cm3, nikoliv 1936,49 cm3. Dle mého názoru zde vzali do výpočtu místo výšky jehlanu vj, výšku stěny vs.

Dochy

Orwell: Nemyslím, že je vhodné tu řešení školní úlohy někomu naservírovat tímhle způsobem…