roxy52

Oboustranný zánět

Nevíte někdo,co je to – oboustranný zánět dutiny mozkové a jak se to léčí a jestli to je nebezpečný ??

Odpovědi
fortin

Popis zánětu dutin

Sinusitida znamená zánět vedlejších dutin nosních. Ve většině případů je spojena se zánětem sliznice nosu a pak se nazývá rhinosinusitida. Jedná se o onemocnění časté, především v dětském věku.

Dutinami se myslí opravdové dutiny, vyskytující se v naší lebce, respektive v jejích několika kostech. Jsou vystlány sliznicí a zvětšují se s tím, jak lebka od dětství do dospělosti roste. Jejich funkce není jasná, každopádně se podílejí na tvorbě hlasu, kterému dávají jeho osobitou barvu.

Dutin je několik. Dvě v horní čelisti, dvě v kosti čelní, jedna (respektive 3 vzájemně propojené) v kosti čichové a dvě v kosti klínové.Všechny tyto dutiny komunikují s nosní dutinou (vnitřkem nosu) svými vývody. Všechny jsou vystlány sliznicí stejnou, jaká je v nose.

Nejčastěji jsou na vině viry, které do dutin přestoupí z nosní sliznice. Poté, co poškodí sliznici, dojde k jejímu oslabení a na tuto poškozenou sliznici se snadno uchytí bakterie. Proto většinou rýma vodová přechází v rýmu hnisavou.

Překlad Aj – Čj:
Popis
Encefalitida je zánět mozku. Zánětu je reakce imunitního systému těla na infekci nebo invazi. Při zánětu mozkových tkání se oteklé. Kombinace infekce a imunitní reakce na to může způsobit bolesti hlavy a horečku, stejně jako další závažné příznaky v některých případech.
Asi 2000 případů encefalitidy jsou hlášeny Centra pro kontrolu nemocí v Atlantě, GA každý rok. Virů způsobujících primární encefalitida může být epidemie či sporadické. Dětská obrna je virové epidemie příčinou. Členovci-nesené virová encefalitida je zodpovědný za většinu epidemií virové encefalitidy. Viry žijí v živočišných hostitelů a komáry, kteří nemoc přenášejí. Nejběžnější formou non-epidemie nebo příležitostné encefalitida je způsobena virem herpes simplex, typ 1 (HSV-1) a má vysokou míru úmrtí. Příušnicím je dalším příkladem toho, ojediněle způsobit.
Příčiny a symptomy
Příčiny
Existuje více než tucet viry, které mohou způsobit encefalitidu, které jsou rozloženy buď člověka-lidského kontaktu, nebo pokousání zvířaty. Encefalitida se může objevit několik obyčejných virových infekcí v dětství. Viry a virová onemocnění, které může způsobit encefalitidu zahrnovat:
plané neštovice
spalničky
příušnice
Epstein-Barrové (EBV)
Cytomegalovirová infekce
HIV
herpes simplex
herpes zoster (pásový opar)
herpes B
dětská obrna
vzteklina
komár-nesené viry (arboviruses)
Primární encefalitida je způsobena přímým infekce virem, zatímco sekundární encefalitida je způsoben post-infekční imunitní reakci na virové infekce jinde v těle. Sekundární encefalitidě se mohou vyskytnout u spalničky, plané neštovice, příušnice, zarděnky, a EBV. V sekundárním encefalitida, symptomy obvykle začnou pět až 10 dní po propuknutí nemoci samotné a jsou spojeny s členění myelin pochvy nervových vláken, která pokrývá.
Ve vzácných případech může encefalitida po očkování proti některých virových nákaz uvedených výše. Creutzfeldt-Jakobova nemoc, velmi vzácné onemocnění mozku způsobené infekční částice zvané prion, může také způsobit encefalitidu.
Komáři šířit viry odpovědné za koňské encefalitidy (východní a západní typy), St Louis encefalitida, Kalifornie encefalitidy a japonské encefalitidě. Lymeské boreliózy, šíření klíšťaty, může způsobit encefalitidu, jak Colorado tick horečka. Vzteklina je nejčastěji šíří zvířat pokousání od psů, koček, myší, mývalové, veverky, a pálky a může způsobit encefalitidu.
Encefalitida koní se provádí komáry, které se zpravidla kousnout člověka, ale kousnutí koně a ptáky. To je občas zvedl z těchto zvířat komáry, kteří kousnout člověka. Japonské encefalitidě a St.Louis encefalitida jsou rovněž prováděny komáry. Riziko nákazy komára-nesená virus je největší v střední-do konce léta, kdy komáři jsou nejvíce aktivní, v těch venkovských oblastech, kde jsou tyto viry známo, že existují. Východní koňské encefalitidy se vyskytuje ve východní a jihovýchodní Spojené státy, západní koní a Kalifornie encefalitida vyskytují se všude na Západě, a St.Louis encefalitida se vyskytuje po celé zemi. Japonská encefalitida nevyskytuje ve Spojených státech, ale je nalezen ve velké části Asie. Viry odpovědné za tyto nemoci jsou klasifikovány jako arbovirus a tyto nemoci jsou souhrnně nazývá arbovirus encefalitidy.
Herpes simplex encefalitidou, což je nejběžnější forma sporadické encefalitidou v západních zemích, je onemocnění s výrazně vysokou úmrtností. To se vyskytuje u dětí a dospělých a na obou stranách mozku jsou ovlivněny. To je se domníval, že mozek infekce je způsobena virem pohybuje od okrajové poloze do mozku prostřednictvím dvou nervů, čichové a trojklaného (největší nervy v lebce).
Herpes simplex encefalitidou je odpovědná za 10% všech případů encefalitidy a je hlavní příčinou ojedinělé, fatální encefalitidy. U neléčených pacientů, míra smrti je 70%, zatímco úmrtnost je 15–20% u pacientů, kteří byli léčeni acyklovir. Příznaky herpes simplex encefalitidou jsou horečka, rychle se rozpadá duševní stav, bolesti hlavy, a behaviorální změny.
Symptomy
Příznaky encefalitidy se pohybují od velmi mírné až velmi závažné a mohou zahrnovat:
bolest hlavy
horečka
letargie (ospalost, snížená bdělost, únava a)
malátnost
nevolnost a zvracení
poruchy zraku
třes
snížené vědomí (ospalost, zmatenost, delirium, a bezvědomí)
ztuhlý krk
záchvaty
Příznaky se mohou rychle pokrok, měnící se od mírné až těžké během několika dnů nebo dokonce několik hodin.
Diagnóza
Diagnóza encefalitidy zahrnuje pečlivé výslechu určit možné expozici viru zdrojů. Testy, které mohou pomoci potvrzení diagnózy a vyloučení jiných onemocnění patří:
Krevní testy. Ty jsou na protilátky proti virové antigeny, a cizí proteiny.
Analýza mozkomíšního moku (Spinal Tap). Tento detekuje virové antigeny, a poskytuje kultury vzorky pro viry a bakterie, které mohou být přítomny v mozkomíšním moku.
Elektroencefa­lografem (EEG).
CT a MRI vyšetření.
Biopsie mozku (chirurgické setkání malého vzorku tkáně), lze doporučit v některých případech, kdy léčba k dnešnímu dni bylo neúčinné a příčina encefalitidy je nejasný. Definitivní diagnóza biopsií mohou dovolit specifická léčba, která by jinak bylo příliš riskantní.
Léčba
Volba léčby encefalitidy bude záviset na příčině. Bakteriální encefalitida je nakládáno jako s antibiotiky. Virová encefalitida je obvykle léčena antivirové léky, včetně acyclovir, ganciklovir, foskarnet, ribovarin a AZT. Viry, které reagují na acyklovir patří herpes simplex, nejčastější příčinou sporadické (non-epidemie), encefalitida ve Spojených státech.
Příznaky encefalitidy mohou být léčeni s řadou různých léků. Kortikosteroidy, včetně prednison a dexamethason, jsou někdy předepisuje ke snížení zánětu a otok mozku. Antikonvulziva, včetně Dilantin a fenytoin, se používají ke kontrole záchvatů. Horečka může být snížena s paracetamol nebo jiná horečka-snižování škodlivých účinků drog.
Osoba s encefalitidou, musí být pečlivě sledováni, protože příznaky se mohou rychle změnit. Krevní testy mohou být požadovány pravidelně sledovat množství tekutin a solí v krvi.
Prognóza
Encefalitida příznaky mohou trvat několik týdnů. Většina případů encefalitidy jsou mírné a zotavení obvykle rychlé. Mírné encefalitida obvykle neponechává žádný reziduální neurologické problémy. Celkově asi 10% lidí s encefalitidou zemře jejich infekcí nebo komplikací, jako je sekundární infekce. Některé formy encefalitidy mají vážnější kurzů, včetně herpes encefalitida, v níž úmrtnost je 15–20% s léčbou, a 70–80% bez. Antivirová léčba je neúčinná pro východní encefalitidu koní, a úmrtnost je přibližně 30%.
Trvalé neurologické následky mohou sledovat využití v některých případech. Následky mohou být změny osobnosti, ztráta paměti, jazyková obtíže, křeče, a částečné ochrnutí.
Prevence
Vzhledem k tomu, encefalitida je kvůli infekci, může být zabráněno zabránění infekce. Minimalizovat kontakt s ostatními, kteří mají některé z výše uvedených virové onemocnění, může snížit pravděpodobnost nákazy. Většina infekcí se šíří po ruce-to-hand nebo ruka-k-ústa kontakt, časté mytí rukou, může snížit pravděpodobnost infekce v případě kontaktu se nelze vyhnout.
Komár-nesené viry lze zabránit tím, že brání komáří kousnutí. Komáři jsou nejvíce aktivní za úsvitu a za soumraku, a jsou nejčastěji ve vlhkých oblastech s stojící vody. Minimalizace pokožku a používání repelentů proti komárům v jiných oblastech může snížit šanci být pokousán.
K dispozici jsou vakcíny proti některým virům, včetně dětské obrně, herpes B, japonské encefalitidě, a koňské encefalitidy. Vakcína proti vzteklině je k dispozici pro zvířata, je také věnována lidem po expozici. Japonská encefalitida vakcína je doporučena pro ty, kteří cestují do Asie a pobyt ve venkovských oblastech postižených během přenosu sezóny.

Zdroj: http://nemoci­.vitalion.cz/za­net-dutin/