annas

Objevovala se u nás tornáda i v minulosti? Setkal se někdo z vás s tornádem a poznal jeho následky?

Četla jsem, že mnozí odborníci byli dlouhá léta přesvědčeni, že tornáda se v České republice vůbec nevyskytují.

Ničivá síla … Po zásahu větrného víru se hroutí domy jako krabičky ze sirek, vyvrácené mohutné stromy …

U nás se jedno tornádo objevilo v roce 2002 v Posázaví, druhé roku 2004 v Litovli. Nedávno v Pardubicích…

Oplácí příroda to, jak jsme s ní zacházeli?

Nejlepší odpověď
dědapetr

TROMBY (TORNÁDA) NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY V LETECH 1119–1993
http://portal­.chmi.cz/portal/dt?ac­tion=content&pro­vider=JSPTabCon­tainer&menu=JSPTab­Container/P10_0_Ak­tualni_situace/P10_1_Po­casi/P10_1_4_In­fo_zajim/P10_1_4_­2_Tornada&nc=1&por­tal_lang=cs#PP_Tor­nada

Výpisy ze starých kronik českých
http://portal­.chmi.cz/portal/dt?ac­tion=content&pro­vider=JSPTabCon­tainer&menu=JSPTab­Container/P10_0_Ak­tualni_situace/P10_1_Po­casi/

Gregor Mendel – meteorolog
http://portal­.chmi.cz/portal/dt?ac­tion=content&pro­vider=JSPTabCon­tainer&menu=JSPTab­Container/P10_0_Ak­tualni_situace/P10_1_Po­casi/P10_1_4_In­fo_zajim/P10_1_4_­2_Tornada&nc=1&por­tal_lang=cs#PP_Tor­nada

Další odpovědi
www

Netroufám si hodnotit, jestli příroda formou tornád člověku něco oplácí, možná ano.
Jako klučisko jsem jedno malé viděl, bylo to na poli a balíky slámy byly až v dědině necelé 2 km daleko, ve výšce nebyly skoro vidět.
A já byl na tom poli ! 😁
Tenkrát to byl prostě „velkej vír“

dudu

Určitě se všichni shodneme, že demagogie, či polopravda je horší než lež. Na tom jsou založena všechna ta bombastická sdělení novinářů a mají pouze jeden cíl – zvýšit prodej svého deníku.
Zde je přehled tornád na našem území s docela dlouhým časovým horizontem:
http://old.chmi­.cz/torn/tortab­cz.html
K podobnému zjištění bychom dospěli při posuzování informace o tom, že letošní červenec byl anormálně studený. Ano, pokud nahlédneme zpět po rok 2001, ale ve srovnání s vývojem např. za posledních padesát roků odpovídalo počasí průměru. Mimořádných bylo naopak posledních pár let.

Děda Louda

Zmínění „odborníci“ taky vypátrali původ zlého amerického imperialistického brouka s tak krásným a poetickým českým jménem.

tom004

Jsem přesvědčen,že příroda,se jenom brání,nesmyslným zásahům,člově­ka.A,bohužel pro nás,byla tady dříve,tak,si s náma poradí. ☹
A,malá tornáda,si pamatuji,ještě,ze školy.Těm úkazům,se tenkrát říkalo,„byl spatřen,malý větrný vír“.Tornád,asi nebylo tolik,a asi,se jim nepřikládala,žád­ná,velká důležitost,a,ne­bo,to bylo tím,že příroda,nebyla,ješ­tě tolik poničená,„činos­tí“,člověka.

anonym

Já jsem tornádo sice neviděl,ale zažil jsem vzdušný vír.Jako mlady jinoch jsem pomáhal kupit seno v místech,kde se nedostala težká technika.Když byly kupky sena hotové,zvedl se vítr(bylo před bouři) a z ničeho nic se vír dal do některých kupek,které znovu rozházel.Seno lítalo snad do výšky 3–4 metrů v trychtýři.Po­dívaná to byla náramná,ale opět jsme seno museli dát do kup.

anonym

Jsem moc ráda,že mohu říct,že ne,nesetkala jsem se s tornádem.Přírodu nikdy nepoznáme tak ,jak bychom chtěli.Kdybychom věděli,co s námi zamýšlí,chtěli bychom ji „přeprat“.Je dobře,že ji zatím jen" provokujeme".Nechci v boji s ní být vítězem.

Zdroj: http://www.tor­nada.cz/o-tornadech/