Radomír.cz

Objevil nějaký Čech prvek z periodické tabulky prvků?

Periodická tabulka prvků

Nejlepší odpověď
Emefej

Bohužel neobjevil.Český chemik Bohuslav Brauner v roce 1902 předpověděl existenci a vlastnosti prvku promethium. Ing. Odolen Koblic v roce 1934 předpověděl existenci prvku s protonovým číslem 93. Pro nový prvek navrhl název bohemium, existence tohoto prvku byla ověřena až v roce 1940 a dostal název neptunium.
Doplňuji:
K naší zemi se okrajově váže historie objevu prků uran, polonium, radium a aktinium. Všechny byly poprvé izolovány z materiálů pocházejících z Jáchymova.

Další odpovědi
jjj123456789

Řekl bych, že osmium, protože tento prvek symbolisuje číslo 8.

JájsemRaibek

Ano objevil – já.
Půjde o 119. prvek, ale ještě jsem jej nenazval. Ale asi se bude jmenovat Rk, jako Rajbekium.

quentos

jjj123456789: až na to, že název osmia nemá s českou osmičkou krom čistě náhodné podobnosti nic společného… http://en.wiki­pedia.org/wiki/Os­mium

Emefej

Prvek osmium objevili Smithson Tennant a William Hyde Wollaston. S naším zemí to nemá nic společného.