objektiv k zrcadlovce canon

Jaký je rozdíl v označení objektivů u zrcadlovek canon EF a EF-S

Nejlepší odpověď
Hlada

EF – bajonet pro všechny fotoaparáty řady EOS
EF-S – bajonet pro fotoaparáty EOS s čipem menším než políčko kinofilmu (s APS-C velikostí čipu)

Další odpovědi
lukas.zmizik

nejprve by bylo dobre vedet, ze zrcadlovky canon se vyrabi s cipem bud full frame (tedy o velikosti kinofilmoveho policka) – 5D, 7D, nebo s cipem mensim … obektiv EF je prizpusoben pro kinofilm, nebo na full frame cip, ale pujde nasadit i na zrcadlovku s mensim cipem, ovsem s tim rozdilem, ze mensi cip nevykryje cele zorne pole objektivu a tim padem obraz bude v jine ohniskove vzdalenosti nez jake jsou hodnoty uvedene na objektivu – konkretne 1.6× vetsi

tedy objektiv 70–200 mm bude na EF-S jako 112–320

naopak obektiv privatne vyrobeny jako EF-S nelze umistit na kinofilmove nebo fullframe pristroje (ne ze by nepasoval bajonet, ale objektiv nezobrazi tolik, aby to pokrylo rozsah fullframe