Cindy

Objednávka – písemná forma

Opakuji, prosím, svoji otázku. Musí mít objednávka písemnou formu? Je to pro mne důležité. Dlužník nám nechce zaplatit, protože tvrdí, že si nic neobjednal a chce vidět objednávku, kterou nemáme..Děkuji za relavantní odpověď…

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Znovu opakuji, že objednávka není nutná v písemné podobě. Dá se objednat i po telefonu. Jediné, co je pro vás důležité je dodací list, který říkejme dlužník podepsal, čímž stvrdil, že zboží převzal.
Dodací list může být i uvnitř zboží např. zásilky přepravované poštou. Doklad o převzetí je podpis příjemce zásilky na doručovacím tiskopise pošty.
V případě, že dlužník tvrdí, že si nic neobjednal, proč tedy zásilku (v případě, že byla doručena poštou nebo jiným zasilatelem) přebral? V případě osobního odběru proč přebíral něco, co neobjednal?
Pakliže zboží převzal s tím, že opravdu nic neobjednal a zásilku převzal jen proto, že mu byla doručena, je jeho povinností zboží vrátit.
Písemnou objednávku jako důležitou bych spatřoval v případě, že si u vás objedná někdo zboží a vy toto zboží teprve musíte někde objednat. V tom případě by vám zboží zůstalo, pokud by dotyčný tvrdil, že si nic neobjednal.

Další odpovědi
ReHu

Samotná objednávka nedokazuje to, že bylo zboží dodáno či předáno.
A pokud by vám nedal objednávku, proč u vás zboží přijímal?
Proto si také myslím, že je důležitější potvrzení o převzetí.
Pokud zboží přebíral u vás na prodejně, jak píšete, měli byste mít od zákazníka potvrzený dodací list či jiný doklad o převzetí zboží.

Jambalaya

Pokud si správně pamatuji, tak jste psal, že si dlužník zboží vyzvedl v prodejně. V takovémto případě ho musel buď zaplatit a nebo podepsat dodací list, aby bylo na základě čeho vystavit fakturu. Pokud si zboží neobjednal, pak ho musí buď vrátit nebo zaplatit, pokud si ho nechá. Nemáte-li dodací list, pak máte smůlu.
Vy jako dodavatel můžete na písemné objednávce trvat. Objednatel zase, aby měl jistotu, že mu dodáte správnou věc, by měl písemně objednávat.
Formu objednávky však nikdo nepředepisuje!!!

NickD

Objednávka -nejlépe písemná,je závazný dolkad k odběru odjednaného zboží.
Dodací list – je doklad o předání zboží
V obou případech může být sjednána finanční zloha na zboží.