lukyn112

Obezdívka krbové vložky, spotřeba dřeva

Ahoj všem prosím o radu, čím obezdít krbovou vložku, zatím mám v plánu desky skamotec, ale nevím jakou tloušťku. Krb bude obložen kamenem.
Jedná se o krbovou vložku s vodním výměníkem napojenou na akumulační nádrž. Krbova vložka BEF Aqulite 6 Výkon krbu 9 KW z toho bude cca 3 do vzduchu zbytek do vody.
Pokud má někdo tucha kolik ještě potřebuju dřeva na zimu když budu topit každý den budu rád.

Odpovědi
Jiří Bohumil

Tak já obezdíval vždy krbové vložky klasickou cihlou (se vzduchovou mezerou) na VPC maltu a pak opět VPC omítkou omítnul. Vizuálně vylepšeno případně obkladem plochými kameny a mezi nimi omítka. Možno použít i šamotové cihly. Takovýto obklad má poměrně velmi dobré i akumulační schopnosti.
Jinak co se týká spotřeby tak u této vložky je psána spotřeba kolem 2,2 kg/1 hodinu. Hmotnost 1 m3 vysušeného buku se uvádí cca 690 kg. Takže z toho je možné zhruba vycházet. Pokud by se topilo tedy celých 24 hodin (což se určitě nepředpokládá a určitě ne po celou topnou sezonu), tak by to bylo cca 50 kg za den. No a pokud by se jednalo o cca půl roku, tedy cca 150 dní, tak by to vycházelo asi na 7 500 kg. Což by bylo opět cca 10 m3. S předpokladem, že určitě nebude nutné takto dlouhé a intenzivní vytápění (záleží pochopitelně i na tepelných ztrátách domu), tak bych typoval, že by mohlo stačit tak 5–7 m3 dřeva na sezonu. A i u běžných starších rodinných domků, celoročně vytápěných kotlem na dřevo, se uvádí na sezonu spotřeba cca 10–15 m3 dřeva.
Je to vše velmi hrubý odhad a propočet, ale snad Ti k něčemu bude.;-)