Avatar uživatele
beloved

Občianstvo dieťaťa

Dobrý deň, chcela by som poradiť.
Akú národnosť má moje dieťa, narodené v ČR, otec Čech ja Slovenka. Mám tu prechodný pobyt, malá má trvalý pobyt po otcovi v Prahe. Pracujem tu 3roky, poberám rodičovský príspevok a pri podávaní žiadosti o prídavky na dieťa mi pani na ÚP povedala, že malá ale nie je hlásená ako Češka, že má občianstvo po mne.
Pýtala som sa na to na ÚP na SR a tam mi povedali, že ak je dieťa narodené v ČR, trvalý pobyt má v ČR a obaja rodičia tu pracujú v ČR, automaticky má občianstvo české.
Pani na ÚP v Prahe ale odo mňa žiada potvrdenie o národnosti od cudzineckej polície.
Malá má aj český a slovenský rodný list, kt. som si vybavila kvôli pôrodnému zo SR. Prosím poraďte mi niekto.
Alenka

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 3606 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
arygnoc

nič nebráni tomu, aby dieťa malo občianstva obe.
zvyčajne má občianstvo po matke a občianstvo krajiny, kde sa narodilo.

;)

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
led

Dieťa má národnosť po matke.
Zjavne nie s otcom dieťaťa v manželskom vzťahu, čo znamená vo vašom prípade slovenské občianstvo s prechodným pobytom v ČR. Malá má trvalý pobyt a vy ako matka len prechodný?!?
Dieťa nadobúda automaticky občianstvo matky.
Pani na UP v Prahe má pravdu, čo sa týka národnosti.
Pani na UP na SR má pravdu, vychádzala z miesta narodenia a miesta trvalého pobytu dieťaťa.
Občianstvo môže byť v zmysle zmluvy medzi ČR a SR aj české aj slovenské.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Pepa25

Na stránkách Ministerstva vnitra ČR je napsáno: „dítě nabývá narozením státní občanství ČR, je-li alespoň jeden rodič v době narození dítěte státním občanem ČR.“ ÚP je úřad práce? Ti o tom možná ví prd. Obrátil bych se s dotazem na obecní/městský/mís­tní úřad, kde je dítě hlášeno k trvalému pobytu. Tam by měli potvrdit, že má občanství ČR.
Doplňuji:
Ještě mě napadá: nenarodilo se dítě před 1.1.2014? To ještě nebyly možné dvojí občanství a tak dítě získáním slovenského po vás mohlo přijít o české po otci … (ale tím si nejsem jistý)

Upravil/a: Pepa25

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Dceru mám v Austrálii a dvě děti se jí narodily tam.Automaticky dostaly australské občanství a o české občanství musela žádat do české republiky, do Brna.Za několik měsíců ji pak přišel (ly..protože rodila během dvou let) rodný list na dítě, takže děti mají dvě občanství..české a australské.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
beloved

no ale pani na ÚP ako občana nemala v systéme, aj napriek tomu, že naň poberám materskú a že mám priniesť potvrdenie o občianstve. Ja mám z CP potvrdenie o prech. pobyte, ale kde prepána zoženiem potvrdenie, že moje dieťa existuje ?

před 3606 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

na matrice podat žádost o st. občanství, předložený doklad je rodný list.

před 3605 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

http://www.mvcr­.cz/clanek/ra­dy-a-sluzby-dokumenty-vydavani-osvedceni-a-potvrzeni-o-statnim-obcanstvi-ceske-republiky-a-zjistovani-statniho-obcanstvi-ceske-republiky.aspx

před 3605 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek