venkovan

O letních prázdninách chodí někteří studenti na brigády. Jaká by měla být jejich hodinová odměna za práci. Např.:

Řidič stavebního či zahradního kolečka, úsekový dispečer mrazících pultů v hypermarketu či regálu oplatek, odpovědný operátor hrabí, vidlí a plecích motyček atd., informator a zavírač dvěří na vrátnici (dnes tedy recepci)atd.
Mne to tak nějak napadlo, jak někdo psal – mít měsíc volna, najdu si brigádu. Jenže najít si někde je velmi těžké a co slýchám, tak studenti nebývají ve svých představách o platu moc skromní.
Doplňuji:
Jako studenti jsme měli půl prázdnin povinné praxe, často jsme pracovali i fyzicky, mnoho praxe bylo během studia. Ale v poslední době jsem se potkal s několika lidmi kteří studentům nabízejí brigádu a vesměs říkají, že neví za co by dělali (plat za hrabání listí by chtěli přes 100,– kč za hod.) a když už začnou, tak práci vydrží tak dva dny a potom už nepřijdou. Je to typ prací co jsem popsal – na stavbách, zahradách, v zemědělství apod. Asi mají jen smůlu v tom kdo se hlásí.

Nejlepší odpověď
Terryle

Normální brigádu, ke které nepotřebuješ speciální schopnosti nebo vzdělání, ale jen kus snahy, bych viděla na takových 60–80 Kč/h. Záleží taky na lokalitě – je rozdíl dát 60 korun v Praze a někde na malým městě.
Ale závisí to asi hlavně na poptávce – brigád je málo a nedaleko od nás na letním táboře holky trhají ruce vděkem za neuvěřitelnou dřinu při hlídání dětí (odpovědnost skoro 24 h denně, žádnej čas pro sebe, neustále řešit problémky i problémy) a mají v přepočtu možná 40 korun? Směšný. Ale lidi se o to perou. Kdo ty peníze fakt potřebuje, tak i z těch neskromnejch představ sleví…

Další odpovědi
anonym

To je jednoduché. minimální mzda vychází na 48Kč/hod. ( mínus 15% daň), hodinovka na trhu práce pro nekvalifikované a přechodné brigády je cca 60–75Kč v Praze, 50–60 v regionech, větší města mírně víc, pokladní má až 80 Kč (ale s rizikem hmotné odpovědnosti).
Problém je jinde, už 2. rok je značný převis poptávky nad nabídkou firem, v oblastech s největší nezaměstnaností až 60 adeptů na 1 volné místo.
Ostatně agentury fakturují firmě 100–120Kč/hod., ale přitom pracovník je rád, když dostane těch 65Kč/h.
Více mají jen vysoce kvalifikované profese jako IT apod.
Doplňuji:
Pro pamětníky, my měli o prázdninách na průmyslovce povinnou brigádu buď ve stavebnictví nebo zemědělství. Hodinovka byla 2,30Kčs/hod, jenže tehdy za to byla cigára nebo jedno a půl piva.

Ponytail

5 let po sobě jsem chodila na brigády jako poštovní doručovatelka. Nepamatuji si to přesně, ale mívala jsem mzdu asi 60 Kč na hodinu. Nebylo to nic extra, ale já jsem byla ráda i za to, sehnat brigádu bylo bez známostí dost obtížné.

panenka

U nás na Jihu dáváme brigádníkům od 60–80kč.

Ella

u nás dostávají studenti i obyčejní brigádníci 70kč/hod

anonym

Ad venkovan, nevím ve kterém regionu bydlíš, ale stačí aby místo nabídli nejbližší agentuře a ruce jim utrhají. Navíc agentury si hlídají přiměřenost sazeb a kvalitu brigádníků.
V případě jakékoliv reklamace, nahradí jinými, jichž je v pořadníku dostatek.
Ale máš pravdu, že dnešní studenti mají přemrštěné nároky a v pracovitosti se zrovna nepřetrhnou. Vyrůstají v jiné době, kdy si navykli, že jim rodiče dávali všechno, co potřebovali.