o kterou básnířku se jedná?

byla představitelkou monoindické lyriky,znáte nějakou legendu z jejího života?

Nejlepší odpověď
annas

Nejvýznamnější představitelkou monodické řecké lyriky se bánířka Sapfó. Sapfó se narodila na ostrově Lesbos v Egejském moři. Ostorv byl v 7. století před n.l. významným kulturním centrem.
Současníci popisovali Sapfó jako ženu s pronikavým pohledem, usmívající se tváří a příjemným hlasem. Podle tehdejších norem ji však nepovažovali za krásku.Se studentkami ji pojilo hluboké přátelství, láska, dokonce až vášeň, kterou vyjadřovala svými básněmi.

S ní a ostrovem Lesbos souvisí pojem lesbická láska.

Více na:
Doplňuji:
Hanulko, proč jste nehledala monoindickou lyriku, na níž se Burak ptala? Já jsem svůj názor osvětlila v diskuzi. Co si mám myslet?

Zdroj: http://www.spi­sovatele.cz/Sap­fo

Další odpovědi
hanulka11

Sapfó
S jejím životem je spojena řada legend. S jistotou lze tvrdit, že není pravdou, že z nešťastné lásky ke krásnému Faonovi skočila z Leukadské skály do moře, ačkoli je toto místo dodnes cílem mnoha turistických výprav. Sapfó vedla dívčí kroužek, který uctíval hudbou a poezií bohyni lásky Afroditu a devět Múz. Do obecného povědomí se Sapfó zapsala upřímnou a citovou náklonností ke členkám svého kroužku, která vyzařuje z dochovaných písní a básní. Jméno básnířčina rodiště (Lesbos) dodnes přežívá v označení ženské homosexuality – lesbická láska či lesbismus. Sapfó pravděpodobně nebyla vyhraněná lesba, což naznačuje její manželství. Doklady o kontaktu s opačným pohlavím lze najít i v literatuře, kde je jedna z Alkaiových básní, věnovaná právě jí.

[editovat] Dílo
Seznam děl
v databázi Národní knihovny ČR, jejichž autorem nebo tématem je
SapfóSapfó byla představitelka tzv. sólové lyriky. Z jejího díla se zachovaly pouze zlomky milostné a svatební písně (česky ve výboru Písně z Lesbu[1]). Pohybovala se mezi politicky aktivními a vzdělanými lidmi. Pro toto období je charakteristická závislost na pravidlech ústní (orální) poezie, ze které autoři čerpali náměty, větnou skladbu i literární pravidla. Její vliv na další řeckou milostnou lyriku byl poměrně velký a prakticky po celé trvání starořecké poezie se k její tvorbě řada básníků vracela. Je známo, že Sapfó skládala v aiolském nářečí řečtiny a že psala především elegie a hymny

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sap­f%C3%B3

anonym

Annas máte pravdu překlepla jsem se

annas

Nepřepsala jste se? Nepatří monodická místo monoindická?

annas

Hanulko, proč jste nehledala monoindickou básnířku?

Co když moje Sapfó je špatně? Nevadí Vám to? Kopírování …