Kelt

O kolik % je úspornější přerušované světlo?

Budu mít dva obvody se stejnou žárovkou a zdrojem, jedno bude svítit nepřetržitě, druhé bude blikat.Pokud budu srovnávat spotřebu obou obvodů, kolikrát je úspornější blikající obvod. Mám na mysli světlo na kolo.Děkuji.

Nejlepší odpověď
orwell

Záleží na poměru délka světelného impulzu : délce mezery. V případě poměru 1 : 1 bude odebraná energie ze zdroje poloviční ve srovnání s trvalým svitem za předpokladu, že maximální hodnota proudových impulsů napájejících LED je stejná jako velikost odebíraného proudu při nepřetržitém svícení. U žárovičky (tepelného zdroje světla) bude situace o něco složitější.

Další odpovědi
ReHu

Možná se uspoří část energie, ale bude trpět zdroj.
I když je použita LED žárovička, stejně to bude náročnější na provoz.

ptáč

To bylo kdysi v knížce o různých amatérských obvodech. Bude to tak, že se ušetří polovina el. energie. Odebírá se slabší napětí, které se akumuluje v kondenzátoru a tam vzrůstá. (Podobně jako ve fotografickém blesku, kde se kondenzátor nabíjí na nějakých tisíc Volt.) Výboj dodá tolik, co potřebuje žárovička pro nízké zatížení. Kdysi to byla asi 0,01 A, dnes se ušetří ještě víc s LED.