Anduliska

O jaký jazykový trop je, když někoho označím za shnilotinu?

Dobrý den, dělám analýzu uměleckého textu ukázky ze Shakespearova Hamleta. (Hamlet si povídá s hrobníkem nad mrtvolou)
HAMLET Jak dlouho člověk leží v zemi, než shnije?
PRVNÍ HROBNÍK Přijde na to. Když to nebyla shnilotina už zaživa.
Chtěla bych shnilotinu označit za metaforu či metonymii-zatímco o shnilotiny jako takové jde o vnější vzhled, při přenesení významu např. na člověka jde pak spíš o vnitřní vlastnos.
Jestli tu je nějaký češtinář, prosím ho o radu. Jde o metaforu, metonymii či úplně o něco jiného?
Díky moc.

Nejlepší odpověď
annas

Jen naťuknu, určitě na to přijdete sama.

shnilotina od shnilý

  1. to, co shnilo a rozpadlo se, nehodící se k ničemu. .
  2. přeneseně – ten či kdo je např. mravně zchátralý, lenivý, špatný atd. – má tedy špatné vlastnosti.

--
Uvažujete správně – v rakvi je shilotina skutečná, ale za života "člověk shnilotina " neměl určité dobré vlastnosti, dělal něco nekalého, špatného atd.

Už přenesený význam 2. je změna významu 1. – takže čemu nebo komu se živá shnilotina 2 podobá? Zaměňujete kvalitu vlastností.

.

Další odpovědi
mvk

pejorativní metonymie