hanulka11

O jakou osobnost se jedná?Úmrtí r.1490.

Založil Univerzitu v Bratislavě a v Pešti a na svém hradě v Budíně vybudoval knihovnu, knihtiskárnu a hvězdárnu. Celý život se snažil posílit své království. Bojoval s Turky. Válčil s Jiřím z Poděbrad, nechal se opozicí prohlásit českým králem a ovládl Moravu, Slezsko a Lužici.

Nejlepší odpověď
annas

23. února 1443 se narodil uherský král Matyáš Korvín z rodu Hunyadyů. Po jeho smrti se říkalo: „Matyáš je mrtev, po spravedlnosti je veta.“ A jeho jméno se stalo symbolem síly a nezávislosti.

Matyáš byl milovníkem umění a přítelem věd. Založil Univerzitu v Bratislavě a v Pešti a na svém hradě v Budíně vybudoval knihovnu, knihtiskárnu a hvězdárnu. Celý život se snažil posílit své království. Bojoval s Turky. Válčil s Jiřím z Poděbrad, nechal se opozicí prohlásit českým králem a ovládl Moravu, Slezsko a Lužici. Hájil svůj titul proti Vladislavu II. Jagellonskému a získal na něm část českého království. Bojoval s Habsburky ve snaze získat císařskou korunu. Porazil císaře Bedřicha III., usadil se ve Vídni – a na následky mrtvice zemřel. Psal se rok 1490 a Matyášovi bylo sedmačtyřicet let.

Dnes je Matyáš Korvín považován za jednoho z největších uherských panovníků a je také jednou z nejoblíbenějších a nejpopulárnějších postav uherského království. S jeho jménem je spojen příchod renesance a humanismu do střední Evropy.

Zdroj: http://www.ces­katelevize.cz/po­rady/1095927644-kalendarium/3153-vyhledavani/?se­archType=date&kMon­th=02&kDay=23&dis­play=390

Další odpovědi
anonym

Matyáš Korvín (23. února 1443 Kluž – 6. dubna 1490 Vídeň) byl v letech 1458 až 1490 uherský král, od roku 1487 (titulární) rakouský vévoda. Roku 1469 byl českými a moravskými stavy zvolen českým vzdorokrálem; dohodou s Vladislavem Jagellonským (1479) si mohl ponechat titul krále, ač vládl jen na Moravě a ve vedlejších zemích Koruny. Ve své době byl jedním z nejmocnějších panovníků střední Evropy.