Avatar uživatele
hanulka11

O jakou osobnost se jedná?Úmrtí r.1490.

Založil Univerzitu v Bratislavě a v Pešti a na svém hradě v Budíně vybudoval knihovnu, knihtiskárnu a hvězdárnu. Celý život se snažil posílit své království. Bojoval s Turky. Válčil s Jiřím z Poděbrad, nechal se opozicí prohlásit českým králem a ovládl Moravu, Slezsko a Lužici.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, anonym před 4111 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

23. února 1443 se narodil uherský král Matyáš Korvín z rodu Hunyadyů. Po jeho smrti se říkalo: "Matyáš je mrtev, po spravedlnosti je veta." A jeho jméno se stalo symbolem síly a nezávislosti.

Matyáš byl milovníkem umění a přítelem věd. Založil Univerzitu v Bratislavě a v Pešti a na svém hradě v Budíně vybudoval knihovnu, knihtiskárnu a hvězdárnu. Celý život se snažil posílit své království. Bojoval s Turky. Válčil s Jiřím z Poděbrad, nechal se opozicí prohlásit českým králem a ovládl Moravu, Slezsko a Lužici. Hájil svůj titul proti Vladislavu II. Jagellonskému a získal na něm část českého království. Bojoval s Habsburky ve snaze získat císařskou korunu. Porazil císaře Bedřicha III., usadil se ve Vídni - a na následky mrtvice zemřel. Psal se rok 1490 a Matyášovi bylo sedmačtyřicet let.

Dnes je Matyáš Korvín považován za jednoho z největších uherských panovníků a je také jednou z nejoblíbenějších a nejpopulárnějších postav uherského království. S jeho jménem je spojen příchod renesance a humanismu do střední Evropy.

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/po rady/1095927644-kalendarium/31 53-vyhledavani/?searchType=dat e&kMonth=02&kDay=23&display=39 0

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Matyáš Korvín (23. února 1443 Kluž – 6. dubna 1490 Vídeň) byl v letech 1458 až 1490 uherský král, od roku 1487 (titulární) rakouský vévoda. Roku 1469 byl českými a moravskými stavy zvolen českým vzdorokrálem; dohodou s Vladislavem Jagellonským (1479) si mohl ponechat titul krále, ač vládl jen na Moravě a ve vedlejších zemích Koruny. Ve své době byl jedním z nejmocnějších panovníků střední Evropy.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost