Taiko

O co že tu vlastně jde?

Nejen USA (ale i UK, etc.) v 80 procházely těžkou recesí (a ne poslední). Byl to důsledek začátku aplikace neoliberálních ideií, předevšim ve vztahu stát – hospodářství – ekonomika. Tehdy v USA započala éra globalizace, která měla být řešením krize, ale ve skutečnosti (na druhé úrovni kauzality) byla příčinou. Reálnou příčinou (na první úrovni) je problém nadhodnoty, kdy vlastní spotřeba obyvatel kmenové země, již nestačila na její pokrytí. Souběhem těchto vztahů, následků i příčin, započala vlna deinstrualizace a dekonverze.
Na konci 80 let byl formulován tzv Washingtonský konsenzus, tedy manuál (jejíchž pozdějším kritikem byl i nositel Nobelovi ceny Joseph Stiglitz), jak procesy, které se již děly v USA v 80 letech, použít jako nástroj takzvané transformace rozpadajícího se východního bloku. A tak se stalo. Tedy v průběhu 90 let v zemích východního bloku, došlo k prudkému poklesu objemu výstupních kapacit. Zde se totiž nezachraňovala „demokracie“ východu, ale oddalovala hospodářská krize „západu“ na účet i ČR kdy ze soběstačného Československa let 80 se stala ekonomická (a později i politická) kolonie především Německa. Říká se tomu závislý model ekonomie.
My jsem ovšem pouze periférní kořistí, tou hlavní měla být Ruská Federace. A za Jelcina k tomu mnoho nescházelo. Ostatně RF byla touto „transformací“ zmrzačena nejvíce, kdy z makroekonomického hlediska byl pokles HDP dokonce vyšší než SSSR za Velké vlastencké války! A západ Jelcinovi tleskal a přitom v rozporu se slibem z doby sjednocení Německa, dále rozšiřoval NATO ve směru k RF, kdy USA, NATO užívalo (a užívá) jako nástroj své bohulibé zahraniční politiky (např. demokratizace Jugoslávie pomocí letecké kampaně, etc.). Tehdy na celostátní politickou scénu RF vstoupil Vladimír Putin a řekl DOST (obrazně řečeno). Z počátku mu „fandil“ i západní tisk. To se ovšem změnilo po roce 2006/2007.
A co, že se tehdy stalo: Vladimír Putin zabránil privatizaci Gazpromu (mimo jiné) a dále dal najevo, že éra kdy USA prosazuje po světě své zájmy, bez jakékoliv skutečné zodpovědnosti, končí.
A od té doby je V. Putin veřejný nepřítel číslo jedna. Ve zkratce lze napsat, nebýt v RF Vladimír Putin, je na tom RF dnes, podobně jak Ukrajina v roce 2021.
Ovšem zdaleka ještě nekončíme.
Nebohá a nešťastná Ukrajina. „Stát“ ze kterého již přes jedno desetiletí utíkají miliony lidí – především do RF, posloužila jak prostředek k narušení hospodářských vztahů mezi Německem a RF. Tohoto vztahu se USA velmi obávala a obává. Německo by se tímto stalo přímým konkurentem USA na poli geopolitiky. Podrobně o daném tématu hovořil i George Friedman v roce 2015 a nejenom on.
První krok spočíval v odtržení Ukrajiny od přirozené spolupráce s RF a to především pomocí struktur v Kyjevě. Oranžová revoluce a Majdan 2014 byl především o tomto. Když Kyjev v roce 2014 uvedl v platnost jazykový zákon, akceleroval význam neonacistu ze skupiny jako je AZOV, Pravý sektor, lidé = rusky hovořící ukrajinci na východe země, se právem cítili existenčně ohroženi. A tak po puči v 2014 kdy byl svržen president, který vyhrál právě díky hlasům z východní ukrajiny, se od pučistické vlády v Kyjevě s pomocí RF odtrhli. Tento proces byl ukončen v září tohoto roku.
Mimochodem sladké pokrytectví západu lze krásně ilustrovat na následující pointě: Zatímco Taiwan, který lze (velmi zjednodušeně) ve vztahu k Číne chápat jako vztah mezi Ukrajinou a Luhanskem a Donbasem, je ve své nezávislosti podporován, v případě Krymu a dvou zmíněných republik nikoli. Zajímavé…
A jakou že roli na šachovnici světa hraje český člověk? Ten vnímá jako nebezpečí RF, tedy JEDINOU slovanskou zem a stát, který není ve vztahu k západu kolonoií a tleská západu (anglosasům) kam každoročně odtéká z ČR minimálně 300 miliard. Tedy každý rok, doslova posílá především přátelům v Německu (Germáni, kteří sami sebe cca 70 let přesvědčují, že jsou anglosasové – dlouho jim to ovšem již nevydrží) 70 000,– kč, po dobu více jak 15 let.
(text je vlastní, v příloze pouze poukazuji na vynikající titul od doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D., který je dnes aktuálnější, než v době vydání)

Nejlepší odpověď
Filip84

No, tak vítej v realitě. Pořád ale z Tebe „cítím“, že podvědomě jim to vyčítáš, že jako „západ“ je něco bytostně dobrého, a oni to „zkazili“.

Ne, není. Zabývej se tím, proč vznikla WWII: nesplnitelné finanční požadavky po Německé říši, fordismus, batismus etc., jak bylo možné, že z úplně nevýznamné strany (NSDAP) a zamindrákovaného, zneuznaného, malíře (Führer) se stal jeden z nejlepších řečníků v historii (a lidi na kydy dají!). Za tím byly prachy, kdyby nebyly, nebyla by Velkoněmecká říše.

No, a pak po WWII: zjistíš, že 99% bolševické „propagandy“ nebyla propaganda. Jasně, bolševici nic nevyřešili, naopak, ale neposuzuj, neber to osobně, pouze hledej objektivní materiální pravdu. Pak zjistíš, čí „dílo“ byla železná opona & studená válka (řekněme z větší části, nikdy není chyba, nebo vina, na jedné straně).

Další odpovědi
led

Pri citácii, čo opise článku v médiách je potrebne uviesť aj zdroj, z ktorého čerpáte. Pri opise, či voľnom popise informácie, ktoré uvádzate, môžete nechtiac(?!) urobiť chybu, ktorá môže dať informácii iný, prípadne opačný význam.

Váš rešerš (súhrn / prehľad údajov) danej publikácie z roku 2016 je zavádzajúci. Neverte, že politický laik bude utekať teraz večer do kníhkupectva pre knihu, ktorá ho inak nezaujíma, len aby vám odpovedal. A odborník sa vášmu súhrnu diví. Hodnoverne opísať 40 rokov príčin a priebehu deštrukcie socialistického tábora, zvlášť Československa na dva „samostatné“ pseudorannoka­pitalistické štáty a ich prechodu na moderný kapitalizmus v pár riadkoch je jednoducho hodné Nobelovej ceny. Nebojte sa, nedostanete ju, vaše závery sú príliš „detské“.
Poznámka
Od napísania (nie vydania) danej knihy už uplynulo viac než 6 rokov sa geopolitická a ekonomická situácia zmenila. Odvtedy svet prešiel búrlivými politickoekono­mickými zmenami (k horšiemu).

Na dlhší text tu nie je dosť miesta. To by sa dala napísať ďalšie publikácia.

Pepa25

Zcela vadné předpoklady i závěry.

  1. USA NEBYLY v 80.letech v těžké recesi jednoduchý důkaz: http://test.in­vestmentoffice­.ch/io/Investmen­t_Thoughts/Char­t_Gallery/Char­t_Financial_an­d_business_cy­cles_in_the_U­nited_States.php
  2. V 80.letech nezačala globalizace (ta začala daleko dřív).
  3. Washingtonský konsensus se netýkal jen východní Evropy, ale všech rozvojových trhů
  4. krize Východu po 89. neměla nic společného s údajnými problémy Západu, ale byla reakcí na rzopad plánovaných ekonomik, podinvestovatnost, zaostávání ve vývoji atd.
  5. samozřejmě, že hospodářská politika v Rusku za jelcina byla špatná, ale ne kvůli tomu, že byli kořist Západu, ale naopak byl problém vnitřní, ve vzniku systému oligarchů, korupci atd.
  6. zbytek je proruská politika, to neřeším, jen poznámka, že spolupráce s více rzovinutou Evropou je pro Ukrajinu samozřejmě daleko přirozenější a výhodnější než ta s Ruskem

df

Trošku zmatený slepenec.

elkon

A co tím chtěl básník říci?

Mravenec

Zajímavé informace, aneb to, co se prostřednictvím mainstreamu nedozvíme.

paul1

Kolonií jsme už byli za minulého režimu. A bylo tady i dost lidí, kteří toužili se stát další gubernií. Celé to ale dost neslavně skončilo.

Zdroj: https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Governorate_(Rus­sia)

Taiko

USA hdp vs medián mezd, zlom započal v 80 letech
https://rwer.wor­dpress.com/2011/09­/03/the-growing-gap/

Pepa25

Taiko: jaký zlom? Mimohodem proč dokazujete údajnou „těžkou recesi“ grafem, kdy výrazně a dlouhodobě roste reálné HDP na hlavu? 😉 (porovnejte si třeba rok 88 s rokem 80)

aliendrone

Pepa25>>> Chjo, a já se TOLIK těšil na to, že napadneš ty u nás vydrancované miliardy, ideálně s použitím něčeho takového https://www.mfcr­.cz/cs/aktual­ne/tiskove-zpravy/2022/cista-pozice-cr-vuci-eu-dosahla-v-roce-2-46333/ o tom jak „je nám prospěšná ZLOunie“ a já si SMLSNU! Víš co mi to dalo práce neodpovídat a čekat na to? A ty NIC! :(

BTW – ten údaj je tak jako tak STARÝ, pochází ještě z dob, kdy na každé příchozí 1€ ze ZLOunie odcházely od nás na západ asi tak 3 nebo 4 €. Dnes již ŠEST! No nic, tak JINDY. ;) :D :D

Taiko

Re „led“ nebo zde ve fr:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=1P0B7pHU7vY

Taiko

Re „led“ je to velmi zjednodušeno to nepopírám. V textu není použit doslovně žádný citát.
Zde například odkaz na jeden ze zdrojů (spíše inspirací) v AJ:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=QeLu_yyz3tc

Taiko

Re – df: to je dáno limitem maximálního počtu znaků, přirozeně bych se dokázal rozepsat na několik A4, ale to by mimo jiné, již nikdo nečetl.
Re – elkon: přátelé, kteří mne tímto znají – včetně mého rozsahu vědomostí, mne často pokládají tuto otázku. Přiznám se, že formulovat odpovědi po X té je lehce unavující.

Filip84

A proč to „přátelům, kteří pokládají tuto otázku“ říkáš? Jaký má smysl házet sviním perly? 🙂

Vůbec nic ve zlém, ale svět na Tebe nečeká, nečeká na to, až přijde nějaký „genius“ a „něco“ jim řekne. Pochopíš, že to sprostý lid nezajímá? Že ani nedisponují intellektem, aby to pochopili? Že jsou „vychováni“, tj. zinstituciona­lisováni, a proto přemýšlí schematicky, „ploše“, v mantinelech? 🙂

Nebo už Tě to tady nebaví a chceš skončit na uzavřeném odd.psychiatrické nemocnice? Nebo proč? Opravdu tomu nerozumím.