autacek

O co šlo Turkům při válce s Turky, které jsme odrazili až u Vídně?

Nejlepší odpověď
annas

Nepřesně formulovaná otázka.

"Před 335 lety prohráli Turci u Vídně. Nešlo o válku civilizací, bojoval muslim proti muslimovi, křesťan proti křesťanovi

https://ct24.ces­katelevize.cz/ve­da/2592223-pred-335-lety-prohrali-turci-u-vidne-neslo-o-valku-civilizaci-bojoval-muslim-proti

"Bitva o Vídeň patří k určujícím okamžikům evropských dějin. Nyní od ní uplynulo 335 let, a třebaže se vojenský střet, během nějž síly Rakouska a jeho spojenců zastavily osmanskou expanzi do Evropy, může jevit jako kapitola z barokních dějin, není tomu tak. Dopad imperiálního zápasu je tak výrazný, že má pro mnoho Evropanů i Turků symbolický a historický význam i v současnosti.

Jaká byla vlastně příčina staletých válek mezi Habsburky a Osmany?

Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, historici dnes vidí důvody nejméně tři. Habsburské Rakousko a osmanské Turecko měly totiž nečekaně mnoho společného.

1. Obě říše se pokládaly za dědice antického Říma: Habsburkové z titulu panovníků Svaté říše římské, který si vybojovali v polovině 15. století, Osmané zase proto, že dobyli východní Řím – Konstantinopol.

Pozoruhodné je, že obě impéria měla vlastně i stejně dlouhé dějiny: pro Habsburky byl klíčový rok 1452, kdy na hlavě Friedricha IV. spočinula koruna římského císaře, pro Osmany nese roli stejného mezníku rok 1453, kdy získali Konstantinopol a pod jménem Istanbul z ní učinili rezidenci svých vládců. A obě říše také svou existenci souběžně ukončily – rozpadly se v důsledku první světové války.

2. Další příčinou konfliktu byla „realpolitik“ – tedy klasické politické spory mezi dvěma impérii, která od sebe zpočátku oddělovala další země, Uhersko.

3. Konflikt měl nepochybně také náboženské rozměry; historik Wheatcroft píše doslova: „Boj Habsburků s Osmany byl střetem náboženství.“ Habsburkové se pokládali za vůdce křesťanského světa, jejich panovník byl korunován samotným papežem. A Osmani zase stáli v čele většiny muslimského světa a pod svou ochranou drželi jeho svatá místa Mekku a Medínu."

atd.

Další odpovědi
Drap

O ovládnutí Evropy.

ivzez

Chybně fomulovaná otázka.

Turci tehdy neválčili proti Turkům (muslimům), ale proti křesťanům.
Osmánům šlo o podrobení křesťanského světa.