bauerlukin

O co si mám v práci požádat, když potřebuji volno na vyřízení některých důležitých věcí?

Dobrý den, nevíte o co si mám v práci požádat, když potřebuji volno na pohovor do jiné firmy, v pracovní době? Teď na pohovor nepůjdu, ale možná, že časem, a chci mít jasno.

Nejlepší odpověď
ivzez

Asi nejschůdnější je si vzít dovolenou (požádat o ni předem)
nebo se dohodnout se zaměstnavatelem o napracování předem
a následném volnu.

Čerpání dovolené ale určuje zaměstnavatel, takže se
nedá vždy spolehnout na to, že dovolenou poskytne.

Lze požádat i o neplacené volno, ale ani tomu zaměstnavatel nemusí vyhovět.

Já jsem podobné věci řešila napracováním předem, nikdy se mi
nestalo, že by zaměstnavatel s takovým návrhem nesouhlasil.

Další odpovědi
Kelt

Vše se dá domluvit jak se zaměstnavatelem, tak s druhou stranou. Dohodni si termín, spočítej si, jak dlouho ti to bude trvat a podle toho se zařiď. Můžeš si třeba vyměnit směnu, vzít volno, dovolenou, nahradit si to, nebo vzít osobní volno. Záleží na konkrétní situaci, kterou máte v podniku, kde pracuješ, nastavenou. Pokud pracuješ déle než tři měsíce, už máš nárok na dovolenou, pokud jsi tam pár týdnů a už hledáš, kde nechal tesař díru a myslíš si, že jinde je tráva zelenější, budeš za chvíli ve stejné situaci.

Pepa25

Zaměstnanec má nárok na pracovní volno v případech vyjmenovaných v Nařízení vlády č. 590/2006 Sb. (viz odkaz). Na hledání nového zaměstnání to je pouze pokud už je ve výpovědi nebo se jeho místo ruší z organizačních důvodů.
Jindy bych to asi řešil čerpáním dovolené. Koneckonců stávající zaměstnavatel nemusí vědět, že něco hledáte, ne? Už jen z toho důvodu, že to nemusí vyjít …

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-590