O co by zemědělce stálo navíc přebytečnou zeleninu rozdat potřebným než jí ničit? Když jí zaorají taky nic nedostanou.

Nejlepší odpověď
Drap

Jakým způsobem rozdat ? Musí ji někdo sklidit z pole, očistit, nabalit do pytlů či beden, musí to někam dovézt, musí to někdo rozdávat, a zpět přivést auto. To všechno stojí peníze a kdo by to zaplatil ?

Další odpovědi
Hykam

Odpověděl jsem v předešlé vaší otázce.
Můžete mi věřit, jsem zemědělec.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/na-tv-prima-byla-reportaz-ze-se-zelenina-zaora-me-poradne-rozcilila-vas-taky-nadzvedla-ze-zidle

Navíc zorat pole se musí tak jako tak, akorát tam nejsou ty náklady na sklizeň

anonym

Anonyme,to je ten dnešní kapitalismus!

anonym

Práce s přebytečnou zeleninou je prodělečná. Někdo zaorává zeleninu? Leda by šlo vyhlásit „Týden volné sklizně“, aby si obyvatelstvo šlo posbírat zbytky z polí. Jenže to taky není jen tak. Stály by tam dlouhé fronty od rána. Ten, kdo kšeftuje, ten by tam byl pořád. Na ostatní, co se vracejí večer z panského, na ty by už nezbylo, nebo by byly brány uzavřeny. Jedni by tam posbírali a potom prodali, druzí by to koupili za obvyklou cenu. Ale někde, asi na čro Brno byl zajímavý pořad o kvalitě česneku. Zazněla tam otázka proč je česnek tak drahý, on byl vlastně drahý vždycky. Čím se liší český česnek od dováženého, ale to není to hlavní co jsem chtěl. Jeden posluchač tam zavolal a sdělil svůj názor. Že českého česneku není dostatek protože čeští zemědělci žijí z dotací a víc se jim nevyplatí hejbnout s prdelou. Když ten česnek nevyžaduje žádnou složitou údržbu a obhospodařování. Že to nasejí a pak sklidí. Tak nějak to tam bylo řečeno. To jsem si jen tak vzpomněl v souvislosti s přebytečnou zeleninou. Jinak s vámi souhlasím. Zase to naráží na chování těch lidí kteří by si sami vyorali zbytky brambor, mrkve atd. Dokázali by se tak pohlídat, aby po nich pak, když tam dojdou nájezdy romských rodin, nemuseli po nich uklízet rozházené PET lahve, svačiny, nedopalky? Rozdávání by pak vedlo lidi k válce mezi sebou. A to by pak museli přivolávat strážníky aby je rozehnali? Nebo by se našli ti, co se na podzim nechávají zaregistrovat na úřad práce protože jim stačí fušky a brigády přes zimu a ti by dostávali zadarmo? Kdo by byl opravdu ten potřebný, kdo by uctíval milost pánů Týdne volné sklizně? Snad svobodná maminka, která ráno vede děti do školky, musí stihnout vyřídit do města, jít za maminkou uvařit, pak si na internetu shánět nové místo, večer už je doma, musí tam také udělat jídlo, udělat úkoly. Nebo že bych tam šel já? Abych na pole jel šalinou a co projedu, to bych mohl zaplatit v Marketu kam chodím pěšky? Někdo by odnesl víc, další by ho okradli pro pár brambor. Jiné řešení by bylo, že by přebytečná zelenina byla sklízena pro domovy důchodců. Jenže kým? Snížily by se náklady na údržbu nebo provoz těchto zařízení? Třeba v malém ano, ale stejně by důchodcům kteří tam žijí brali všechno jako doposud. A ještě by si ty přebytky mezi sebou rozdávaly do igelitových tašek v sesterně, „že ty babičky stejně mají dietu“. Tak proč by zemědělec sklízel všechno, když z toho jsou další živiny pro další rostliny které tam vyrostou příští rok.

anonym

takže-sklízení navíc-paprika-posbírání kila paprik ručně-cca. 0,5Kč, přeprava-2Kč, balení-1Kč-takže dejme tomu nějaké 4 Kč na kilo paprik.

Pokud ji zaorají, tak si nezkazí cenu, pokud by zbytky rozdávali nebo prodávali za levněji, tak ti, co si od nich berou tu drahou také šli jako somráci por tu levnější.

lexx

Nelze, je to deformace cenového trhu. Henry Ford za velké hosp.krize 20.let minulého stolení ničil nová vyrobená auta. Ale neslevil. Asi věděl proč.