dudu

O čem prosím vypovídá níže uvedený technický údaj?

V manuálu nově pořízené ledničky je v údaji o spotřebě uvedeno toto sdělení: spotřeba energie 195 kWh/rok. Možná jsem v něčem zaostal, ale tento údaj vyjadřuje spotřebu při nonstop provozu za rok, nebo pokud agregát poběží 12, resp. 8 hodin denně? Jak se kruciš dopídit kolik tato lednička „sežere za hodinu“!
Díky za trpělivé a srozumitelné vysvětlení. Údajně má být mimořádně úsporná.

P.S. Srozumitelně mi odpověděl pouze kolega Hlada.
A zjenteku tebe opět zklamu. Na fotce z roku 2014 je náš vnuk Ondřej Adam a dnes ve svých deseti letech reprezentuje nejmladší generaci brněnských šviháků.

Nejlepší odpověď
Hlada

Je to údaj o spotřebě zjištěný laboratorně při definované vnější a vnitřní teplotě, přepočtený na rok trvalého provozu. Při výběru docela užitečný. Určuje kvalitu izolace. Spotřeba za hodinu se získá dělením. Daná lednička má tak spotřebu 22,3 Wh. Z tohoto údaje a příkonu kompresoru lze zjistit dobu zapnutí a tím odhadnout jeho životnost.

Další odpovědi
Edison

Energie se počítá ve watthodinách. Čili spotřeba (resp. výroba) energie se počítá ve watthodinách za časový úsek. Čím delší časové období, tím lépe výpočet vyrovnává výkyvy ve spotřebě. Rok je účetně nejvýhodnější časový úsek.

zjentek

Spíše bych řekl při BĚŽNÝM provozu, nežli NONsTOP provozu.

Ale… pokud to testujou způsobem, že nechaj dvě plně nacpaný testovací lednice po dobu jednoho roku běžet v otevřeným prostoru při „běžné“ okolní teplotě do 15C a po celou tu dobu lednice nikdo neotevírá a nikdo do nich kolem půlnoci ani nekouká jak do TV, tak počítej raději o něco více ;)

Zaujal mne model sněhuláka na obrázku. Jak vidno, chlapec na fotografii jisto jistě spatřil film The Snowman (2017), viz trajler:

https://www.csfd­.cz/film/306966-snehulak/prehled/

Jiří Bohumil

Lepší posouzení úspornosti je přepočet na jeden den, což v tomto případě činí 0,53 kWh/1 den. A pokud jde o kombinovanou lednici s mrazákem cca 200/80 l tak jde asi o třídu A+++ a je opravdu úsporná.
Pokud by jsi chtěl zjistit opravdu skutečnou spotřebu v domácích podmínkách, existují levné zásuvkové měřiče spotřeby, přes nějž lednici zapojíš a jehož pomocí je možno za určitou dobu (já to měřil za 3 dny) změřit poměrně přesně její spotřebu v přepočtu na den a porovnat, zda odpovídá alespoň přibližně té deklarované.
Pochopitelně záleží na nastavení teploty a mě to vycházelo, skoro shodně, při nastavení zhruba na střední stupeň, kolem 6–7 st.C ve středu lednice (měřeno digi teploměrem). A dělalo to 0,47 kWh/1 den. Velkost lednice jak výše uvedená a taky A+++.
A pak taky pochopitelně záleží i na tom, aby po dobu měření, byla otevírána co nejméně.
Takže, v mnou požadovaných a nastavených provozních podmínkách, splňuje skoro shodně deklarovanou spotřebu za rok.

Dochy

Odpovědí je tu dost, ale snad žádná není bez chyby

Hlada má pravdu, že by to mělo odpovídat nějakému typovému měření při určité vnější teplotě a při nastavené určité vnitřní teplotě. Není to jen o kvalitě izolace, ale i o kvalitě (účinnosti) agregátu.

Ale: Spotřeba za hodinu je… mno… nesmysl, protože lednice je schopná klidně tu hodinu zůstat vypnutá a pak to dožene v následující. Můžeme říct že má průměrnej příkon 22,3 W. (ale stačí otevřít dveře častěji než odpovídá normovaným zkouškám, či lednici nechat trochu namrazit a bude to o něčem jiném. Odhadovat z tohohle životnost kompresoru je už trochu za hranou…
Samozřejmě jednotka „kWh/hod“ je hloupost – viz dále.

Edison: roční spotřeba se používá dost často v různých srovnáváních určených pro laiky. Fyzikálně to znamená že si někdo z prstu vycucal novou odvozenou jednotku kterou tlačí do médií. Rok není ničím výhodnější než třeba měsíc. Je fakt že se v něm srovnají rozdíly léto-zima, ale vzhledem k tomu že není zima jako zima je to pořád jen marketingovej nesmysl. Nejčistší by bylo udávat zkrátka kromě maximálního příkonu (užitečný údaj pro dimenzování elektrických rozvodů – v bytě se to zvlášť u ledniček zas tak moc nevyužije, v průmyslu je to ale zásadní) ještě průměrný příkon. Ale marketing je marketing.

kWh/den je podobnej nesmysl. (proč ve fyzikálních jednotkách mít různé jednotky pro čas, ještě ke všemu na různých stranách zlomku? Základní věc učená už na základce je: když to jde vykrátit, tak to vykrátíme)

mzm

Krom toho, co psali ostatní, u ledničky záleží na tom, jak je v místnosti teplo. Jinak bude mrazit pokud je okolo 16°C jinak když tam bude 25°C.

Příkon v zapnutém stavu bude vyražený někde na štítku na čerpadle. Tipnu něco jako 250W (1,1A) např. Z toho je pak jasné, že spotřeba za rok nebude odpovídat neustále zapnutému čerpadlu.