autacek

O čem je písnička Na kameni kámen od Brontosaurů? A co znamená „den bohatší králů“?

Je text písně ještě poplatný dnešní době, když vznikl za socialismu?

Nejlepší odpověď
annas

Neuvedl jste zdroj, ani další kontext, takže se nedají slova vysvětlit bez kontextu. Jak to myslel autor, nevím, uvedu, jak to vidím já..

"Jako suchej,starej strom,
jako všeničící hrom,
jak v poli tráva
připadá mi ten náš svět, plnej řečí,

R – Budem o něco se rvát,
až tu nezůstane stát
na kameni kámen,
a jestli není žádnej Bůh,
tak nás vezme země – vzduch,
no, a potom amen.

A to všechno proto jen,
že pár pánů chce mít den
bohatší králů,
přes všechna slova, co z nich jdou,
hrabou pro kuličku svou, jen pro tu svou.

R – Budem..

Možná jen se mi to zdá,
a po těžký noci přijde,
přijde hezký ráno,
jaký bude, nevím sám,
taky jsem si zvyk' na všechno kolem nás"

http://www.ka­raoketexty.cz/tex­ty-pisni/nedvedi/na-kameni-kamen-60904

Píseň Jan Nedvěda vyšla v roce 1985, tedy v době minulé. Samozřejmě jde o nadsázku,. Zřejmě je někde u řeky, v přírodě, pozoruje ji a hlavou mu probíhají různé myšlenky.

Stromy schnou, příroda upadá, je to smutný pohled.. Jen se o tom mluví, ale nic se neděje.

Lidé se budou o něco rvát – neurčitost – až nezůstane kámen na kameni – všechno bude změněno– slova Ježíšova.

Pochybuje o existenci Boha – ukazuje na význam života na zemi., kterou jednou opustíme – co po nás zůstane?

Jenže bohužel je hodně těch, kteří nepřemýšlejí, že je třeba něco změnit, vylepšit, jen když oni se mají dobře.

Nezáleží jim na ostatních lidech a na přírodě – jsou to kořistníci, kteří si valí svou kuličku stejně jako hovniválové. Kulička je pro ně drahocenným majetkem a vidí v ni i smysl života.

Autor končí tím, že přijde nový den, ale neví, zda bude jiný než ten, na který si zvykl. .

Zkrátka, co ještě zůstalo dobré, se často ničí, to zničené se nechává bez piovšimnutí, a to jen kvůli tomu, že “pár pánů chce mít den bohatší králů”.

Záleží na vás, jak chcete pochopit – zda se ničí jen příroda, nebo celý „svět“, v němž člověk žije.

Zda slova platí stále, si můžete opět vyvodit sám, protože v přítomnosti žijete.

Další odpovědi
zjentek

Je to o umění v oblasti hudby.
A jo, je to „ušitý“ na dnešní dobu a pokud se jednou vrátí monarchie, nebo cokoliv jiného, bude to na tu kterou dobu zase sedět. Ono totiž není dost dobře možný „se vyvíjet“ a přitom zachovat, nezničit to, co už bylo „někým“ dávno vyvinuto, v tomto konkrétním případě- přírodu, kteráž se zde dá chápat také jako život sám.

Z textu se dá dá vytvořit představa, záleží na té které hlavě.
Já jej vnímám jako návod, který všem posluchačům naznačuje správnost volby- zachovat, či překonat?

Proti všem zákonům přírody (života) jdou jedinci jasným směrem ji překonat, čili překonat přírodu samotnou.
Však co když to ona je tím závěrem všeho tvoření? Co potom budeme všichni dělat? Komu vládnout? Překonat…

A zde si otázku může položit každý sám, kde začít. Když teď plácneš pavouka, lezoucího od někud někam, koho/co jsi tím v ten moment překonal? Kam směřuješ?
Kam mířime?

Autor textu má skoro jasno. Skoro… ;)

Annas doublenominace! Ale to zde není možné ;)