Standaa

O čem je kauza Ukajina/Rusko/U­SA/Putin/Obama?

Může mi někdo krátce říct, o co tam vlastně jde? Celá ta kauza šla až doteď mimo mě.

Nejlepší odpověď
MK44

Problém na Ukrajině má hluboké historické kořeny. Pro jejich detailní popis se budete muset obrátit na historickou literaturu. Pokusím se jen vypsat nejdůležitější bo­dy:

  1. Vznik prvního doloženého státu východních slovanů v 9. století, historiky nazývaného jako Kijevská Rus.
  2. Vpád mongolů do východní Evropy ve 13. století a následná poplatnost oblasti následnickým tatarským státům.
  3. Haličsko-Volyňské knížectví (13.- 15. století) – boje proti Tatarům za pomoci Litevců a Poláků a po té součást Litvy (Volyň) a Polska (Halič). Od 1569 součást Lublinské (Polsko-Litevské) unie.
  4. Vzpoury obyvatelstva proti zvůli polské šlechty, kozácká domobrana. V roce 1654 ataman Chmelnický žádá ruského cara Alexeje I. o ochranu.
  5. Polsko-ruské boje o oblast dnešní Ukrajiny (a Běloruska).
  6. 1772,1793,179­5 rozdělení Polska mezi Rusko, Prusko a Rakousko. Východní Ukrajina pod carskou správou, západní pod habsburskou. Rusové dobývají přístup k Černému moři a obsazují tatarský Krym. Příliv ruskojazyčného obyvatelstva do východních a jižních oblastí dnešní Ukrajiny, rusifikace.
  7. 1917 rozpad carského Ruska. Krátká existence několika ukrajinských států a jejich připojení k bolševickému Rusku. Součást SSSR jako Ukrajinská sovětská republika s formální uměle vytvořenou vnitrosvazovou hranicí. Volyň a Halič opět jako součást Polska – polonizace. Zakarpatská Ukrajina součástí Československa.
  8. Stalinské persekuce, hladomor, rusifikace.
  9. Nacionalistické ukrajinské organizace inspirované národními státy na západě Evropy, ale i fašismem. Vítání hitlerovských vojsk jako osvoboditelů od stalinismu a následné vyvražďování obyvatelstva nacistickými okupanty.
  10. 1945 Osvobození Rudou armádou od nacistů a návrat stalinismu. Připojení Volyně a Haliče (aj.) k SSSR (k sovětské Ukrajině, na úkor Polska, Československa, Rumunska).
  11. 1954 převedení Krymu, s ruskojazyčnou většinou, od RSFSR k Ukrajinské SSR (v rámci Sovětského svazu).
  12. 1991 Rozpad SSSR, vyhlášení samostatné Ukrajiny. Přistoupení k SNS. Krymské vojenské přístavy „pronajaty“ Rusku. Spory o moc mezi zastánci směru prozápadního a zastánci směru proruského (2004 Oranžová revoluce).
  13. Jednání Ukrajiny o asociační smlouvě s EU. 2013 president Janukovič ji odmítá podepsat. Následuje tábor lidu v Kijevě. V únoru 2014 „někdo“ na „něčí“ příkaz začal do lidí střílet. V březnu vyhlašuje Krym nezávislost a vzápětí se stává součástí Ruska (Za přítomnosti „nějakých“ ozbrojenců.). A s létem se to začalo řezat na východě Ukrajiny.

O co jde? Rusové, zvyklí na postavení ústředního národa SSSR se cítí jeho rozpadem ublížení, spousta rusky mluvících lidí zůstala mimo Ruskou federaci. Jak za carství tak za komunismu Rusové tyto oblasti kolonizovali. Ukrajinu Rusko považuje za sféru svého vlivu, ne-li za jen dočasně odtrženou součást Ruska. Je otázka, zda v Kremlu vůbec považují Ukrajince za samostatný národ nebo za Rusy se zvláštním nářečním. Pokud by Ukrajina vstoupila do NATO, ocitly by se ruské válečné přístavy na Krymu, pokud by patřil Ukrajině, v obklíčení. Přístup k moři je odvěkým ruským problémem. U ruskojazyčného obyvatelstva vítězí příslušnost k velkému ruskému národu nad otázkami týkajícími se demokracie. Historicky zažilo jen carskou nebo bolševicko-stalinistickou despocii (snad s výjimkou nedávné a krátké epizody za Gorbačeva a Jelcina, ostatně spojené s hospodářským úpadkem.). V ruské populaci je proti západu silná averze. Po svržení nadvlády tatarských chánátů (v 16. století) byly všechny agrese proti Rusku vedeny ze západu (Moskvu dobyli Švédové, Poláci, Francouzi a málem i Hitler. Ostatně i Osmanští Turci pronikali do severního černomoří přes Balkán – z ruského pohledu ze západu. (Pozn. Postupně však carské Rusko a SSSR v těchto válkách vítězily a posouvaly hranici směrem na západ – pobaltí, Finsko, Ukrajina, Moldavsko aj. Směrem na východ Rusové od dob Ivana IV. vítězili – obsadili Sibiř až ke Koreji a v 19. století Kavkaz a střední Asii.) Plus studená válka proti USA. Plus rozšiřování NATO.

Tolik jen stručně a nikoli kompletně. Někdo může mít jiný názor. Nějak si to dejte dohromady 🙂

Další odpovědi
PetrXY

Prostě v USA zjistili, že obrat z obchodu mezi EU a Ruskem činní ročně 500 miliard dolarů, tak s tím museli rychle něco udělat.

Agneta

Obama se sere do čeho nemá. (citát) Putin tam má své obyvatelstvo, a tím pádem své zájmy a nějaký Bombama mu v ničem nemůže zabránit, Putin si může klidně obsadit celou Ukrajinu(ale né NATO-Pobaltí) – a co chce ten Bombama dělat?
Doplňuji:
Všechny sankce jsou jen naivní, a stojí EU peníze, které nemají, a co je nám do Ukrajiny? Ta potřebuje už 3 měsíce nutně 60 miliard €, a snaží se EU vydírat.

led

Boj o moc, o zdroje. Tým, čo rozpútali tieto nepokoje, je absolutne jedno pojem Ukajina, Rusko, USA, Putin, Obama, vlastenectvo, demokracia. Pre nich je dôležité ovládať a vlastniť. V prípade nepokojov na Ukrajine použili známe „rozdel a panuj“. Kto sú tí vinníci, tí zodpovední? To sú tí prevažne nemenovaní, čo riadia toto bábkové divadlo.

ptáč

Putin se sere do čeho nemá. Přiběhl za ním ten býval ukrajinský prezident že chce pomoc a ten ji dal… všem.

Pepa25

  1. nevěřím, že kauza „šla dosud mimo tebe“
  2. přečti si fakta:

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/V%C3%A1lk­a_na_v%C3%BDchod­n%C3%AD_Ukrajin%C4%9B
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/E­uromajdan
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pro­rusk%C3%A9_ne­pokoje_na_Ukra­jin%C4%9B_2014

Agneta

Omlouvám se za formulaci „se sere do čeho nemá“, byla to reakce na „ptáče“, a teprve pak přišly další odpovědi…:D