hanulka11

Nyní jsem četla článek a píše se tam -…má nohy jak dvacátnice…,ten výraz se mi zdá divný.

Myslíte, že je správné ho používat ? Není lepší použít dvacítka??????
Snad je správně obojí, ale co vám připadá uchu líbivější????

Nejlepší odpověď
annas

Dvacát-ník (dvacátnice) – podst. jméno, původní stč. výraz dvadsátý (změna s v c).Přípona – ník vyjadřuje pojmenování nositele vlastností = má vlastnosti dvacetiletých.

Dvacítka = pojmenování pro číslici 20 – co je jí označeno, skupina či celek o dvaceti jednotkách. Takže toto slovo nemá platnost pro celou gerneraci.

Obě slova jsou spisovná, ale každé má trochu jiný význam.

Staročeský slovník a SSČ.

Další odpovědi
anonym

Ač je to pro ucho nezvyklé, je to spisovné, viz 30, tři-cátnice. Naproti tomu dvacítka je hovorové, ale má více významů (číslice 20 apod.)
Reaguji podle vlastního jazykového citu, je možné, že lingvistik Kerberus podá erudovanější výklad, rád se poučím.
P.S. Zřejmě narážíš na remake Základní instinkt, je fakt, že Sharon je
i v 53 letech natolik sexy, že by jí mnohé mladší mohly jen závidět.

Drap

Mě osobně vyhovuje více dvacátnice, je tospisovné, dvacítka je hovorový výraz a působí na mě hrubším dojmem. Dnešní média se jen hemží divnými a nespisovnými výrazy.