Emilly

Nulové přehledy pro OSSZ A ZP?

Měl by živnostník, který v roce 2014 neměl žádné příjmy ani z podnikání, ani ze závislé činnosti, nebyl nemocný, prostě nepracoval a neplatil ani zálohy, opravdu předkládat nulové přehledy? Moc se mi to nezdá. Jak obhájí, že opravdu nepracoval? Protože ze zákona má povinnost přeci zálohy platit, i když by byl ve ztrátě.

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, je to nutné.

Další odpovědi
McArthur

Rozhodující je, zda-li měl nebo neměl pozastavený živnostenský list. Pokud neměl pozastavenou živnost, tak podnikal a musí odevzdat daňové přiznání a všechny přehledy. Jo, taky doplatit zdravotní a sociální pojištění (+ později vyměřené penále), pokud za něj nebylo placeno z jiného příjmu, např. ze zaměstnání.

Emilly

Právě že pozastavenou živnost neměl a ani nikde jinde nebyl zaměstnaný. Taky se mi moc nezdá, že by se z placení zdravotního a sociálního pojištění vyvlékl tím, že prohlásí, že má nulové příjmy a že podával jen nulové daňové přiznání.
Mám za to, že nikoho asi nezajímá, že zrovna nic nevydělal. Že povinnost platit vzniká už jen tím, že má živnostenský list.