Avatar uživatele
Registrovaný

Nový trávník

Můžu posypat čerstvě zasetý trávník TRASTANEM proti plevelu?Nespálím ho?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Pokročilý

Podle návodu by se nic stát nemělo. Dle vlastních zkušeností bych však chvíli počkal. Právě zasazený trávník se nám po použití podobného přípravku sice nespálil, ale neroste tak rychle jako na místech, kde jsme tento přípravek nepoužili.

Zdroj: http://www.agrokrom.cz/texty/p ripravky/TRASTAN_T_TER.PDF

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

V nově založených i starších trávnících se postupně objevuje i nežádoucí plevelná vegetace. Jednoleté dvouděložné plevele (lebedy, merlíky, kokoška, penízek a řada dalších) jsou typické pro nově založené trávníky, pravidelným kosením rychle ustupují a většinou nevyžadují radikální zásah v podobě herbicidního ošetření. Ve starších trávnících se zpravidla neobjevují. Poněkud větší problém představují vytrvalé dvouděložné plevele (smetánka lékařská, jitrocele, jetel plazivý apod.). Tyto druhy jsou schopné přizpůsobit se režimu pravidelného kosení a v trávníku se rozšiřovat a dále mu konkurovat.

Jediná účinná ochrana je použití herbicidních přípravků. V ČR jsou pro tento účel nejrozšířenější herbicidy na bázi účinných látek MCPA, clopyralid a fluroxypyr, které jsou obsaženy v přípravcích Aminex 500, Agroxone 750, Lontrel 300, Cliophar 300SL, Starane 250 EC a Tomigan 250 EC. Pro malospotřebitelský sektor je určen i přípravek Bofix, který obsahuje směs všech tří uvedených účinných látek. Známá je i kombinace přípravků Lontrel 300 a Starane 250 EC dodávaná v malém balení pod značkou Agrofit.

Vhodným termínem ošetření je druhá polovina dubna a měsíc květen, kdy mají plevele již dostatečně vyvinutou listovou plochu, ale ještě se plně nerozvinuly. Ošetření je možné provést i v dalších měsících, je však třeba počítat s poněkud vyššími aplikačními dávkami. Vhodná teplota vzduchu pro ošetření se pohybuje v rozmezí 15–20 °C.

Alternativně lze použít i kombinované přípravky (Travin, Trastan), které spojují hnojení s aplikací herbicidní účinné látky. Úspora času je však vykoupena výrazně vyššími náklady na ošetřenou plochu. Ještě složitější je likvidace nežádoucích jednoděložných druhů, plevelných trav. Nejrozšířenější jsou lipnice roční, ježatka kuří noha, béry, rosička krvavá a další. Pro jejich chemickou likvidaci však u nás není dosud žádný registrovaný přípravek. V případě úporných problémů s těmito druhy je vhodnější kontaktovat odbornou firmu, která navrhne řešení v konkrétních situacích.


Avatar uživatele
Pokročilý

ano můžeš, nespálí se


Avatar uživatele
Registrovaný

toto bych určitě nedělal

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Bydlení a zahrada

Zlatý Drap 1411
Zlatý mosoj 1007
Zlatý Kepler 565
Zlatý hanulka11 500
Zlatý gecco 468
Stříbrný cukrar 415
Zlatý annas 353
Zlatý marci1 316
Zlatý Hlada 316
Stříbrný elektrikář 247

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.