Avatar uživatele
Pokročilý

Nový notebook - má se párkrát uplně vybít?

Zdravím,
dneska jsem si pořídila nový notebook a přítel mi poradil, že ho mám párkrát uplně vybít. Radil mi to vždycky i u mobilů, ale tuto radu jsem vždy slyšela jen od něj. Jak to tedy je? Pomůže to baterii nebo naopak? Je dobré mít notebook pořád napojený na zdroj elektřiny a udržovat baterii stálena 100 procentech nebo také ne? Díky :)
Doplňuji:
Moc díky za opovědi, ale nejsem z nich vůbec moudrá :D v počítačích se nevyznám, takže tak... stále neznám odpověď. Mám mít nabíječku pořád zastčenou v noťasu? Nebo až se notebook nabije na 100%, tak ji vypojím a napojím ji znovu až třeba ve 40% baterky?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

V notebooku jsou Lion nebo Lipol aku (když chcete tak baterie, ale baterie to nejsou). Lion aku škodí pouze vybití pod určitou úroveň, nebo přebíjení na vyšší napětí.
Před obojím jsou AKU do notebooku velmi dobře chráněny vlastními elektronickými obvody.
Kdy a jak se odhodláš ho nabít je mu šumafuk. Pokud ho necháš neustále pod nabíječkou ( externím zdrojem), ochranný obvod akumulátor stejně od zdroje odpojí při dosažení maximální kapacity. Zde se neuplatňuje ani tzv. udržovací nabíjení jako třeba u olověných akumulátorů.

To doporučované několikanásobné vybití a nabití se doporučuje kvůli naformování AKU. Má ale význam pouze tam kde potřebuji okamžitě maximální kapacitu ( modeláři a pod.). Teprve po několikerém vybití a nabití dosahuje AKU nejvyšší možné kapacity. To ale neovlivňuje životnost a naformování uděláš, ať chceš nebo nechceš, běžným užíváním notebooku. Užívej si notebooku a toto můžeš pustit z hlavy.

Doplňuji:
Vybití Lion Aku na 0% znamená její zničení. Totéž platí o přebíjení ( při přebíjení hrozí zahoření nebo výbuch AKU). Proto mají lion baterie v sobě ochranné obvody. To platí i pro mobily atp.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

NE!
normálně používat
Doplňuji:
nabíječku stále zapojenou.


Avatar uživatele
Stříbrný

To, co píše ptáč, je v podstatě pravda, až na to kupování čerstvých baterií (jak často kupujeme a měníme LiIon akumulátor v notebooku nebo v mobilu?) Ty ses ale ptala na konkrétnější záležitost. To úvodní několikeré vybití a nabití se nazývá formování (někteří říkají nesprávně formátování) a pozor: provádělo se u akumulátorů starších technologií NiCd (niklokadmium) a NiMH (nikl-metal-hydrid). NiCd už téměř není vidět (možná v akuvrtačkách či akušroubovácích), NiMH už potkáváme jen jako samostatné akučlánky ve standardních velikostech jako nenabíjecí články, tj. tužkové, mikrotužkové a malé a velké "buřty." V moderních mobilech, noteboocích a tabletech už se používají výhradně akumulátory LiIon (lithium-iontové) resp. LiPol (lithium-polymerové) (ty se od LiIon liší jen málo a zachází se s nimi stejně). Těm formování sice neublíží (pokud by šlo o asi tak 3-4 cykly), ale hlůavně vůbec nepomůže, nemá to na jejich výkon vůbec vliv. Takže: ne, nemusíš ho párkrát vybít.


Avatar uživatele
Bronzový

Nekopíruji cizí text, odkazuji http://www.battex.info/…

Na Wikipedii je občas něco pravdivého:

Jak prodloužit životnost

Nenechávejte zbytečně dlouho plně nabité nebo úplné vybité baterie stát.
Také je neudržujte stále při 100% nabití. Při 40% nabití je životnost zhruba 3krát delší.
Nevybíjejte do úplného vybití. Když zařízení hlásí vybitou baterii, nesnažte se ji zbytečně dál vybíjet. Je lepší ji dvakrát vybít na 50 % než jednou na 0 %.
Optimálně skladujte záložní baterii v chladu, ne v mrazu, oproti 25 °C prodloužíte životnost přibližně 2x.
Preferujte málo hřející zařízení, jako notebook a mobil a nenechávejte je v horkém autě.
Kupujte „čerstvé“ baterie.
Čtěte.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/ Lithium-iontov%C3%BD_akumul%C3 %A1tor


Avatar uživatele
Bronzový

Přítel Ti radil postaru. Současné baterie v noteboocích nepotřebují úplné nabití a následné úplné vybití. Spíš jim to škodí. Lepší je, pokud je to možné, mít notebook připojený do elektrické sítě a baterii využívat jen v případech, kdy je to nutné.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Monicc: Podívej se co se píše v návodu k notebooku. Alespoň u mého instrukce byli a každý výrobce může mít mírně odlišnou technologii. Většina lidí zde píše, že vybití není nutné a já s nimi spíše souhlasím. U mého ntb bylo určitě psáno o alespoň jednom plném nabití před spuštěním NTB. Pokud budeš vybíjet, ujisti se, že po vybití budeš moci ihned zas nabít. Je to dobré přinejmenším pro porovnání stavu akumulátoru (pokud budeš vybíjet při stejných podmínkách, můžeš si podle doby vybíjení ověřit stav akumulátoru třeba po půl roce...)

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

mosoji, zas musím nesouhlasit: Baterie to jsou. Jsou to baterie akumulátorových článků, nejsou to baterie primárních článků. Ofic. správná dělení jsou:
Baterie X (mono)články
Akumulátory X primární články

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

Jo na tebe jsem si již zvykl. Musíš na někoho jiného kdo ti bude věřit.

Primární články ( baterie). nikdy nebyly ( až na jeden specifický případ který se neujal) a nejsou nabíjecí.

http://www.odbornecasopisy.cz/…

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Mosoji, dávej si bacha na to co čteš. Píšu "správnÁ dělení" (konkrétně uvádím dvě různá dělení), "X" (křížek) je běžně používán pro protiklady. Reagoval jsem na to, že v odpovědi píšeš že v notebooku nejsou baterie, ale oni tam zaručeně baterie aku článků jsou.

Nemůžu si pomoct, ale reagovat musím. Máš neuvěřitelný talent napsat správnou odpověď a pak ji nějakou prkotinou schodit.

Cochee dík

Avatar uživatele
Stříbrný

cochee

Ale však ano, vždyť si navzájem (zde v diskuzi) neodporujete. Dochy píše: Opakem (to je to "X") baterie je monočlánek (baterie se skládá z více (mono)článků). Ad tvou odpověď: LiIon nebo LiPol v notebooku JE baterie, kdybys ji rozpáral, zjistíš, že uvnitř je sada monočlánků, typicky 6 nebo 8. A dále zde v dikuzi Dochy: Opakem akumulátoru je primární článek. Obojí Dochyho tvrzení jsou správné. Dochy nikde nepsal, že primární články jsou nabíjecí.

 

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1527
Zlatý Michal Kole 1198
Zlatý mosoj 1064
Zlatý Hlada 972
Zlatý ge0rge 953
Zlatý gecco 905
Zlatý led 884
Zlatý www 829
Zlatý badisko 818
Stříbrný cochee 684

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.