Avatar uživatele
ten který je

Nový český výraz

Už vám někdy někdo něco odklonil?Mě odklonili horské kolo a mojí matce někdo v tramvaji odklonil peněženku.Jak se vám líbí tento výraz?Mám takový pocit že za tímto názvem je snaha zlehčit a bagatelizovat našimi politiky zlodějnu.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 9Pro koho je otázka zajímavá? kropitko, anonym, kenyrts, annas, vagra, kapka, Andělé, johana 56, Illines před 4465 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Ještě jsem slovo v tomto významu neslyšela. Neužívá se jen u vás?
Zajímalo mě, co uvádí slovník a jak mohlo dojít k posunutí významu. Možná je to tak. Jeden z významů slovesa odklonit – zplsobit změnu, pohyb něčeho. Někdo poprvé použil a už to bylo. Když vám někdo odklonil kolo, způsobil změnu v přemístění … Zní to „vznešenějí“, zastírá se skutečnost – působí jako slang, aby každý hned nepochopil, že někdo něco ukradl , ale jen přemístil jinam …

Doplňuji:
Oprava – způsobit.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Děda Louda

Myslím, že by nám mohli býti odkloněni páni politici. Nemám na mysli to, že by nám snad někdy byli nakloněni, ale v tomto novém významovém pojetí.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
venkovan

Ano. Doma mi odklonili cestu k ledničce přes hromadu nerozštípaného dřeva. Považuji to za horší stav, než když Kocourek lecos odklonil před svou kočičkou.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Pro politickou zlodějnu se zatím ujal jen výraz tunelování apod.
Odklonění má základní význam – přesměrování (např. právě v oné souvislosti z jednoho účtu na jiný, kdy k oběma má držitel dispoziční právo). Čili zůstává mu to pod kontrolou a nedochází ke změně vlastníka. Bližší význam má už dávno známé „ulít si něco“.
U prostých krádeží a zcizení existuje plno synonym, ale odklonit k nim zatím nepatří.
Běžný způsob užití uvádí i barbakan.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Tento výraz se už používá spousta let. Co takhle „odklonit“ dopravu ?!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

Ano to politici umí odklonit si nějaký ten milionek , vždyť oni ho jen přesunou …tak kdo by z toho dělal vědu, že ano.....

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
iceT

Čili pro zloděje a kapsáře je nový výraz-odkloňář,odklo­ňák,kloňák,klo­ňář?
Teda,nelíbí se mi ani jeden,zloděj a kapsář pořád zní líp…

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

U vpravdě erudovaného rozboru, mne jen zarazil nový výraz „zplsobit změnu“.
S tím jsem se též nesetkal, ani u jinak vynalézavých našich politiků.

před 4465 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad Dr.Axl, jak jsem se zmínila, uvedla jsem jeden z významů slovesa odklonit, který á ke krádeži nejblíž.
Sloveso odklonit má ale i další významy: odklonit se z dráhy při objížďce. Domnívám se však, že tento význam nemá s krádeží nic společného.

před 4465 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Přiznávám, že jsem si překlepu nevšimla …

před 4465 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Omylem jsem svou odpověď odeslala. Překlepu jsem si, bohužel, nevšimla ani v otázce ani ve vašem příspěvku. Proto jsem reagovala, jak jsem reagovala. Alespoň jsem doplnila další význam slova odklonit.
Kdo chce pochopit, pochopí, kdo nechce, jsou stejně moje slova zbytečná.

před 4465 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

ad annas, OK, původně jsem chtěl jen decentně upozornit, proto skrytější narážka v diskuzi. Jen bylo trochu pikantní zrovna k otázce s názvem „Nový český výraz“.
Samozřejmě nám bylo jasné, že je to běžný překlep, který je jen u češtinářky víc nápadný. To jen kapka z toho fabulovala nějaké konspirační teorie.
Já už jen doplňoval venkovanovu reakci, kde to vypadalo, že se jen hloupě vymlouváš a odvádíš jasnou narážku úplně jinam. Proto to „selektivní vidění“, protože přehlédnutí 3× za sebou fakt nebývá zrovna obvyklé, obzvlášť u někoho, kdo si jinde velice všímá slovního projevu až s lehkou pedantností správné profesorky.

před 4465 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
venkovan

Hezké je: manipuluje s informacemi dle své potřeby.
Česky je to sice na tři písmena, ale tohle je tak vznešené.

před 4465 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

ad venkovan, tomu se říká selektivní vidění, všichni to vidí, ale dotazovaný trpí výpadkem a odvádí odpověď jinam šermujíc slovníky a příručkami.
Tož prosím vyhledat ve slovnících to nové a neznámé slovo, o němž je od začátku řeč – „ZPLSOBIT“! (trochu mi to připomíná zprznit, ale to nějak do kontextu nesedí).

před 4465 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
IK

tiskařský šotek, přes snahy korektorů, způsobuje překlepy k slzám autorů
„L“ leží vedle „Ů“

před 4465 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Ad venkovan. Já nemanipuluji, ale používám nejen slovník, ale i své znalosti z historie a etymologie českého jazyka. Vadí vám, když někdo poskytne vyčerpávající odpověď?

před 4465 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

Paní Annas, Dr.Axl se nám snaží naznačit, že už umí písmenka, pozná ů od l a je na sebe proto náležitě pyšný.
My všichni víme, že máte ve slově „způsobit“ překlep, ale víme, že se to může stát, domyslíme si správný význam slova a neřešíme to.
Radost a nadšení z objeveného zaměněného písmenka projevují často žáčci první třídy a Dr.Axl. Prvňáčci proto, že se učí číst a psát a dostávají za svou všímavost jedničky.
Dr. Axl protože…

před 4465 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek