novelizace zakona

vzhledem k tomu ze probehla zmena zakonu ktrea vysla v platnost k 1.1.2010 tak vsichni odsouzeni kterych se to tyka by meli byt propusteni 1.1.2010 nebo mit zkraceni trestu nemyslite?vzhledem k tomu ze to tak neni nebo nebude je toto poruseni zakona,nebot clovek ktery dluzi vyzivne a nestihne to zaplatit do dne proojednani .soud ho odsoudi a neprihledne na to ze to nnestihl.co maji odsouzeni delat kterych se to tyka?maji zacit podavat trestni oznameni?dekuji za odpoved

Odpovědi
Standa1

Máte pravdu, trest za trestný čin, který již podle nového zákona nebude trestným činem, se dnem 1.1.2010 ruší a vězni MUSÍ být propuštěni.

Propouštění však bude možné jen na základě ´usnesení´ soudu a soudce to příslušné usnesení nemusel vydat dříve než 1.1.2010. Prakticky pak mohla nastat časová kolize, že se všechna ´usnesení´ o propuštění nemusela dne 1.1.2010 doručit do věznic.

Z neoficiálních informací ministerstva spravedlnosti je však patrná snaha tuto agendu zvládnout.

Pokud některý vězeň bude propuštěn později než 1.1.2010, bude jeho samozřejmým právem protestovat proti tomuto prodlení.

Složitější je situace u zkracovaných trestů, zde totiž není žádná povinnost, aby se vězeň o zkráceném trestu dozvěděl právě 1.1.2010. ALE určitě se o zkrácení svého trestu musí dozvědět dříve, než-li ten zkrácený trest skončí.

Ministersvo spravedlnosti informovalo, že tyto ´případy´ budou soudy řešit v tzv. II. etapě (nejprve se musí vyřídit agenda propouštěných vězňů k 1.1.2010) a prý se tak stane během měsíce ledna.