Gami.Pet

Nové slova

Může občaň založit nebo složit nějké slovo ? Které bude jako platné ? Nebo to zkláda někdo… No nevím jak je nazvat :D

Nejlepší odpověď
quentos

kri kri: „vole“ není nutno kodifikovat – vždyť se jedná o zcela normální 5. pád slova „vůl“.
Nebo jste to myslel tak, že je používáno (a nekodifikováno) ve slovenštině? To by bylo zajímavé ;{)>

Další odpovědi
annas

Slovní zásoba se stále obohacuje – sledují jazykovědci – např. změnou významu, tvořením nových slov, zkratek,, převzetím z jiných jazyků apod. Souvisí to s vývojem společnosti – např. za socialismu se objevila slova, která se již dnes nepoužívají, „oprášila“ se slova starší atd. Ve slovní zásobě je dostatek spisovných slov, která dovedou pojmenovat skutečnost.

Že by někdo byl tak geniální a vytvořil zcela nová slova jako Čapek (robot), není samozřejmé. Jak je to dlouho?

Ad kri kri. Slovo vůl je kodifikované jako vulgární = . hloupý člověk, hlupák (obyč. jako nadávka) – citace z Příručního slovníku jazyka českého. Podst. jména se vždy uvádějí v 1. pádě. .

anonym

nové slovo (neologizmus) vzniká ľahko, ťažšie je kodifikované.
Záleží, či je používané bežne (v tlači, masovo, odborne).
Napr. „vole vole“ nie je kodifikované dodnes. A že sa už nejakú dobu používa.