Niikii

Nové myšlenkové proudy v 19. st.

Ahoj mám za úkol najít nové myšlenkové proudy 19.st a k tomu války a politickou situaci.. ☹ Nevíte války a politickou situaci v myšlenkových proudech 19 . st. ? Na netu to nikde není ☹ Všem kdo mi pomůže budu moc vděčná ☹

Nejlepší odpověď
1popelka1

Stačí na googlu zadat „myšlenkový proud 19.st.“, klikněte hned na první odkaz. Z dalších myšlenkových směrů např. filosofie Arthura Schopenhauera,F. Nietzscheho (→ myšlenka nadčlověka, kterou později přijali fašisté)

Stejně tak u válek – „válka 19.století“ a z odkazů si jistě vybereš.

Z politické situace – např. Bachův absolutismus, Rakousko-Uhersko, orientace čs politiků na Vídeň

1popelka1

Zjednodušeně, je to období, kdy země touží po zrovnoprávnění, uznání práv jednotlivých států Rakouska-Uherska, což vyúsťuje v revoluce u nás, ale probíhají taky revoluce ve Francii, Itálii, Německu a dochází k následnému sjednocení Itálie (risorgimento), Německa
Období dporu k absolutismu – Bachův absolutismus – odklon od absolutismu znamená Říjnový diplom.

Je to období 2.průmyslové revoluce (technicko-vědecká), centralizace a monopolizace výroby, elektřiny, výbušných motorů, nafta, parní turbína, vývoz kapitálu do kolonií (imperialismus) → svět se mění, tempo je rychlejší, důsledkem kapitalistického vývoje jsou růst počtu obyvatel, urbanizace…

Víc už nedám z hlavy takhle na rychlo dohromady, nemám tolik času a žádnou knížku po ruce ☹

1popelka1

Ono je toho moc, co se událo v 19.století…a kde?… Rakousko-Uhersko, Francie, viktoriánská Anglie, USA- občanská válka, válka Jihu proti Severu,
Vláda Marie Terezie a Josefa I. – reformy, Říjnový diplom – uznání polit. práv českého národa, slib dodržování ústavy, parlamentní vláda….
Revoluční rok 1848–49 v Itálii, Německu, u nás
Sjednocení Německa, Itálie
prusko-francouzská 1870, prusko-rakouská 1866, krymská válka, opiová válka

1popelka1

Marie Terezie a Josef I – překlep, Říjnový diplom je spojen s Františkem Josefem I..... píšu Josef a automaticky i s matinkou :(