MK44

Nová „stará“ zákl. deska ATX

Případ:

Na kompu starém cirka 10 let odchází zákl. deska. Ostatní periferie jsou v pořádku (Processor, DVD, CD, graf.karta, PCI karty …), ale s novými MB nejsou kompatibilní (IDE rozhraní, patice, …).
Mám možnost koupit za nižší cenu novou tj. nepoužitou desku s odpovídající starou paticí a s řadiči IDE a PCI. Tato deska ovšem pravděpodobně ležela delší čas (roky) ve skladu.

Dotaz:

Je pořízení takové uleželé, byť nepoužité desky bez rizik nebo hrozí právě z důvodů nepoužívání, že nebude fungovat nebo brzy odejde? Jaká jsou další pro a proti?

Díky za názory, z praxe obzvláště,

Doplňuji:
Nemůže u dlouho (vlastně nikdy) nepoužité elektroniky dojít k „degradaci“ polovodičů, k vyschnutí kondenzátorů apod.?

Další názory vítány.

(K odcházející desce: RAM je v pořádku. Zdroj nekolísá. Zřejmě je problém v SATA řadiči.)

Nejlepší odpověď
Bedy

Otázkou je, proč ta základní deska odchází. Jestli jsou na vině nafouklé kondenzátory, ty se dají za nějaké 3 stovky i s prací vyměnit a prakticky by neměl být problém. Určitě bych nechal zkontrolovat RAMky, zda-li jsou v pořádku a taky bych koukl na zdroj, jestli mu neskáče napětí, aby tu novou desku hnedka nevymlátil.
Nicméně neviděl bych problém v koupi staré nové základní desky, byť ležící ve skladě. Jestliže neležela někde v nějaké (vlhké) garáži nebo podobném prostředí, tak bych neviděl problém.

Teď je ještě otázkou, zda-li se vyplatí vůbec do toho nějak hodně investovat a nebude třeba lepší si koupit nějakou levnou desku s integrovaným procesorem, grafickou a RAMkou přímo na desce za nějakou větší tisícovku, která ve finále nabídne lepší výkon.